Bcf düze kalıbı imalatında tel erozyon işlem parametrelerinin incelenmesi
Investigation of Wedm operating parameters in manufacturing bcf spinneret mold
  1. Tez No: 557812
  2. Yazar: VOLKAN CEM TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KANCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Halı imalatında sıklıkla kullanılan polipropilen bazlı BCF ipliklerini oluşturan filamentler, düze kalıbı üzerindeki kesitlerden belli basınç ve sıcaklıkta akmasıyla elde edilmektedir. Filamentlerden oluşan ipliğin istenilen mukavemet ve parlaklık gibi özelliklerinin en iyi düzeyde olması gerekmektedir. Bunun için sıvı polipropilenin aktığı kesit bölgesinin yüzey pürüzlülüğünün ve kesit tasarımındaki ölçü sapmalarının en düşük seviyede olması gerekmektedir. İpliğin kalitesini etkileyen bu kesitler, tel erozyon yöntemi ile oluşturulmaktadır. Çalışma düze kalıp kesitlerinin imalatında, ölçüsel ve geometrik farklılıklar içeren kesitlerin işlenmesinde tel erozyon optimum kesme koşullarının belirlenmesi ve daha iyi sonuçlar için değişkenlerin seviyelerinin ayarlanması konusunda bilimsel olarak uygulamaya katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Yüzey pürüzlülüğü ve ölçü tamlığını etkiyen akım, voltaj, tel ilerleme hızı ve puls açık süresi gibi parametrelerin etki düzeyleri ve optimum koşulların tayini deneysel tasarım ve varyans (Anova) analizleriyle araştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Yüzey pürüzlülüğünü %57 seviyelerinde akım ve %32 seviyelerinde puls açık süresinin etkilediği, voltaj ve tel ilerleme hızının etki düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ölçüsel sapma analizinde sadece %53 etkiye sahip akım değeri anlamlı bulunmuş, çalışmadaki anlamlı çıkmayan sonuçlar ve deneysel hataların yüksek çıkması işletme koşullarının kararsız olmasıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Wire Filaments forming polypropylene-based BCF yarns which are frequently used in carpet production are spinneret by their flowing at certain pressure and temperature from the sections on the nozzle pattern. The features on demand of filament yarns such as tensile strength and gloss must be at their optimum level. For this, surface roughness of the intersectional area where the liquid polypropylene flows and the measurement deviations of the intersectional design must be at the lowest level. These sections affecting the quality of yarn are formed by wire erosion method. The aim of the study is to contribute to the scientific application on determining the optimum cutting conditions of wire erosion and on adjustment of the levels of the variables for better results. The effect levels of parameters such as current, voltage, wire feed rate and pulse on time on the surface roughness and measurement completeness and the determination of optimum conditions were investigated by experimental design and variance (Anova) analysis and the results were interpreted. It was observed that the surface roughness was influenced by the current at the level of 57% and by the pulse open time at 32% levels, the effect level of the voltage wire feed rate were low. In the dimensional deviation analysis, only the current value that has 53% influence was found to be significant. The results that were not significant and altitude of experimental errors were interpreted due to unstability of the operating conditions.