Kliniğimize getirilen kedi ve köpeklerde karşılaşılan pelvis kırıkları ve sağaltım olanakları
Pelvic fractures in cats and dogs and their treatment options
- Tez No: 618044
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'ne getirilen, klinik ve radyografik muayeneler sonucu pelvis bölgesinde (sakroiliak bölge, ilium, iskium, pelvik taban ve asetabulum) kırığı saptanan değişik ırk, yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığına sahip 19 adet kedi ve 21 adet köpek üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada, bu kırıkların sağaltımı için operatif ve konservatif sağaltım yöntemleri uygulandı. Çalışma materyalini 21 köpekte karşılaşılan 15'i ilial gövde, 10'u pelvik taban, 8'i sakroiliak ayrılma, 4'ü iskium, 4' ü asetabulum ve 1'i ilial kanat kırığı olmak üzere 42 ve 19 kedide karşılaşılan 10'u sakroiliak ayrılma, 8'i ilial gövde, 4'ü pelvik taban, 3'ü asetabulum ve 2'si iskium kırığı olmak üzere 27, toplam 69 kırık oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen 21 köpekte karşılaşılan 42 kırığın 24'üne konservatif 18'ine operatif sağaltım uygulanırken, 19 kedide karşılaşılan 27 kırığın 17'sine konservatif 10'una operatif sağaltım uygulandı. Operatif sağaltım tercih edilen olgularda karşılaşılan kırık tipine göre çeşitli çap ve ebatlarda intrameduller pinler, plaklar, vidalar ve serklaj tellerinden yararlanıldı. Olgularda postoperatif kontrol klinik ve radyografik olarak 1., 2., 4. ve 16. haftalarda gerçekleştirildi. Sonuç olarak karşılaşılan pelvis kırıklarında tercih edilen sağaltım yöntemi olarak gerek konservatif gerekse opertif sağaltım yöntemlerinin neredeyse tamamında fonksiyonel iyileşme gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
This study was carried on 21 dogs and 19 cats with pelvic fractures (at sacroiliac region, ilium, ischium, pelvic floor and acetabulum) at the different breed, age, sex and body weights. In the study, operative and conservative methods were used to treatment of these cases that were brought to the Surgery Clinic of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine. The study materials consist of 42 fractures that encountered on 21 dogs including 15 ilial body, 10 pelvic floor, 8 sacroiliac detachment, 4 ischium, 4 acetabulum and 1 ilial wing fracture, and 27 fractures that observed on 19 cats including 10 sacroiliac separation, 8 ilial body, 4 pelvic floor, 3 acetabulum and 2 ischium fractures. While these 24 of 42 fractures of the dogs involved in the study were treated with conservative methods, 18 of them were treated with operative methods. For the total 27 fractures of the cats examined in the study, 17 of them were treated with conservative methods, while operative methods were used on 10 of the fractures. In the operative treatments, intramedullary pins, plates, screws and cerclage wires of various diameters and sizes were utilized according to the type of fracture encountered in the study. Furthermore, the patients were re-evaluated clinically and radiographically in 1st,2nd, 4th and 16th weeks. Consequently, either the conservative treatments or the operative treatments that preferred as the treatment method resulted in functional healing in almost all case.