Femur trokanterik kırıklarının proksimal femoral çivi ile tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler
Factors affecting success in the treatment of femoral trochanteric fractures with proximal femoral nails
- Tez No: 557887
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşlı popülasyondaki femur trokanterik kırıkları giderek daha yaygın hale gelmiş ve son zamanlarda büyük bir sağlık sorununa dönüşmüştür. Yaşlı popülasyonda ortaya çıkan kırıkların çoğunluğu önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu kırıklarda, ameliyat sonrası mortalite ilk 6–12 ayda % 20 - % 30 kadar bildirilmektedir.Son yıllarda femur trokanterik kırıklarının tedavisinde proksimal femoral çivi sık olarak kullanılmaktadır. Çalışmada femur trokanterik kırık nedeniyle proksimal femoral çivi uygulanarak tedavi edilen olgularda başarıyı etkileyen faktörler araştırıldı. Çalışmada Ocak 2015-Ocak 2019 arasında Eskişehir Osmangazi Universitesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D' da tedavileri yapılan 18 yaşından büyük, aynı tarafta pelvis ve diz bölgesinde kırık olmayan, çoklu travma geçirmemiş ve patolojik olmayan 152 femur trokanterik kırık olgusu retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların yaş, cinsiyet ve ek hastalık bilgileri toplandı. Olguların ameliyat öncesi ve sonrası klinik ve radyografik verileri, AO/OTA sınıflaması, lag vidasının femur boynundaki konumu, tip-apeks mesafesi, kırık redüksiyonun yeterliliği, implant tipi (PFN-A, çift lag PFN,İntertan), femur proksimalinin lateral duvarının durumu, ameliyat öncesi ve sonrası sosyal fonksiyon(Jensen) indeksi, Parker ve Palmer mobilite skorları değerlendirildi. İstatiksel analiz için IBM SPSS 21 programı kullanıldı.Olgulardan 142'sinin (%95,6) 65 yaş üzerinde olduğu saptandı. Stabil olmayan 31-A2.3 kırık tipi 67 (%44,1) olgu ile en sık olarak görülen kırık tipidir. Kırık tipi ve femur baş-boynuna uygulanan vidanun kemikten sıyrılması (cut-out) arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0.283).
Özet (Çeviri)
Due to aging population, higher number of osteoporosis-related fracture, mainly affect older people.The treatment outcome for many femur trochanteric fracture patients remains to be improved.Young patients is uncommon.Today,proximal femoral nails(PFN) are mostly used for treatment.In this thesis, the factors affecting the success of the treatment of intertrochanteric fracture with PFN in orthopedics and traumatology are important in terms of treatment process, workloadaspects.A retrospective review of 152 patients with intertrochanteric fractures at Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty,Orthopedics and Traumatology department between jan2015-jan2019.Patients older than 18 years, without pathologic, ipsilateral pelvic and knee fractures were included in the study. Patients' age, sex, and additional disease information were collected. Patient radiographic data before and after surgery, AO / OTA classification, Cleveland zone, type-apex distance, adequacy of fracture reduction, implant type (PFN-A, double lag PFN, Intertan), lateral Cortex status, preoperative and postoperative social function (Jensen) index, Parker and Palmer mobility scores were evaluated. IBM SPSS 21 program was used for statistical analysis.While the age range of 6 (4.1%) patients was 55-64, it was found that the age range of 142 (95.6%) patients was greater than 65.Unstable 31- A2.3 fracture type was the most common with 67 (44.1%) patients. There was no significant relationship between fracture type and cut-out (p = 0.283).