Bilgisayarlı tomografi çekilmiş femur intertrokhanterik/subtrokhanterik kırıkların cerrahi tedavisinde PFN ve PFNA uygulamalarının klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological outcomes of PFN and PFNA applications in the surgical treatment of computed tomography-scanned femoral intertrochanteric/subtrochanteric fractures
  1. Tez No: 937673
  2. Yazar: SEFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. ÖKKEŞ BİLAL, DOÇ. DR. FATİH DOĞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmadaki temel amaç, grup 1 (Proksimal Femoral Çivi-PFN) ve grup 2 (Proksimal Femoral Çivi Antirotasyon-PFNA) olgularının sonuçlarının ortaya konularak kırık tipine göre algoritma gelişimine ve PFN ve PFNA'nın klinik ve radyolojik olarak sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda PFN ve PFN çivilerinin belirli değişkenler üzerindeki etkileri ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 2018-2025 yılları arasında femur intertrokanterik/subtrokanterik kırık nedeniyle başvuran ve PFN veya PFNA ile tedavi edilen, randomize olarak 2 gruba ayrılan 112 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, Lomber T skoru, Harris kalça skoru, ameliyat süresi, takip süresi, TAD, CalTAD ve TADcalTAD uzunlukları, sağlam ve kırık taraf anterversiyon dereceleri, sağlam ve kırık taraftaki tear drop ile trokanter minör arasındaki mesafe, sağlam ve kırık taraftaki tear drop ile trokanter majör arasındaki mesafe, kırık ve sağlam taraf dereceleri, kırık ve sağlam taraftaki trokanter majör tepesi ile asetabulum süperior kenarı arasındaki mesafe, kırık ve sağlam taraftaki trokanter majör tepesinden anatomik aksa dik çizilen çizginin femur başı ile sapma miktarı, malredüksiyon ve cut-out durumları değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda, ameliyat süresi, sağlam tarafta tear drop ile trokanter minör arasındaki mesafe, kırık tarafta trokanter majör tepesinden anatomik aksa dik çizilen çizginin femur başıyla sapma miktarı ve sağlam tarafta aynı şekilde ölçülen sapma miktarının grup 1 ve grup 2 arasında anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Grup 2'de ameliyat süresi grup 1'e göre daha uzun bulunurken; sağlam tarafta tear drop-trokanter minör mesafesi ile hem kırık hem de sağlam tarafta trokanter majör tepesinden anatomik aksa dik çizilen çizginin femur başı ile olan sapma miktarları grup 1'de daha az olarak ölçülmüştür. Ayrıca, grup 1'de, kırık taraf femur şaft-boyun inklinasyon açısı ile kırık taraf tear drop-trokanter minör mesafesi arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Grup 2'de ise, kırık taraf femur şaft-boyun inklinasyon açısı ile hem kırık taraf hem de sağlam taraftaki tear drop-trokanter majör mesafesi arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Grup 2'de ameliyat süresinin grup 1'e göre anlamlı şekilde daha uzun olduğu, ayrıca bazı radyolojik parametrelerde (tear drop-trokanter minör mesafesi ve femur başı ile anatomik aksa dik çizilen çizgi arasındaki sapmalar) grup 1 çivisi lehine istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunduğu belirlenmiştir. Ek olarak, grup 1'de kırık taraf femur şaft-boyun inklinasyon açısı ile tear drop-trokanter minör mesafesi arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanırken; grup 2'de ise aynı açı ile tear drop–trokanter majör mesafeleri arasında negatif yönlü ilişkiler gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Femur Ġntertrokanterik, Femur Subtrokanterik, Kırıklar, Cerrahi, Proksimal Femoral Çivi, Proksimal Femoral Çivi Antirotasyon
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to compare the outcomes of patients in Group 1 (Proximal Femoral Nail-PFN) and Group 2 (Proximal Femoral Nail Antirotation-PFNA), and to contribute to the development of a treatment algorithm based on fracture type. In line with this objective, the study aims to evaluate the clinical and radiological outcomes of PFN and PFNA, as well as their effects on specific variables. Materials and Methods: A total of 112 patients who presented with femoral intertrochanteric or subtrochanteric fractures between 2018 and 2025 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital and were treated with either PFN or PFNA were included in the study. The patients were randomly assigned to two groups. The following parameters were evaluated: patient age, lumbar T-score, Harris hip score, duration of surgery, follow-up period, TAD, CalTAD, and TADcalTAD lengths; anteversion angles of both the fractured and intact sides; the distance between the tear drop and the lesser trochanter on both the fractured and intact sides; the distance between the tear drop and the greater trochanter on both sides; angular measurements of both fractured and intact femora; the distance between the apex of the greater trochanter and the superior edge of the acetabulum on both sides; the deviation between the femoral head and a perpendicular line drawn from the apex of the greater trochanter to the anatomical axis; and the presence of malreduction and cut-out. Results: As a result of the study, statistically significant differences were observed between group 1 and group 2 in terms of operative time, the distance between the tear drop and the lesser trochanter on the intact side, and the deviation between the femoral head and a perpendicular line drawn from the apex of the greater trochanter to the anatomical axis on both the fractured and intact sides. Operative time was found to be longer in group 2 compared to group 1. However, the tear drop-lesser trochanter distance on the intact side, as well as the deviation measurements from the anatomical axis on both the fractured and intact sides, were found to be lower in group 1. Additionally, in group 1, a positive correlation was identified between the femoral shaft-neck inclination angle and the tear drop–lesser trochanter distance on the fractured side. In contrast, group 2 showed a negative correlation between the femoral shaft–neck inclination angle on the fractured side and the tear drop–greater trochanter distances on both the fractured and intact sides. Conclusion: In cases with group 2, the surgical duration was found to be significantly longer compared to group 1. Additionally, statistically significant differences in certain anatomical parameters (such as the tear drop-lesser trochanter distance and the deviations between the femoral head and the line perpendicular to the anatomical axis) were observed in favor of group 1. Furthermore, in group 1, a positive correlation was detected between the femoral shaft-neck inclination angle on the fractured side and the tear drop-lesser trochanter distance. In the group 2, however, negative correlations were observed between the same angle and the tear drop–greater trochanter distance on both the fractured and uninjured sides. Keywords : Femoral Intertrochanteric Fractures, Femoral Subtrochanteric Fractures, Surgery, Proximal Femoral Nail, Proximal Femoral Nail Antirotation