Değişik formlarda hazırlanan prp (platelet rich plasma=trombositten zengin plazma)'lerin ratlarda oluşturulan cilt yaralarının iyileşmesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparasion of effects of prp's (platelet rich plasma) prepared in various forms on the healing of dermal wounds in rats
- Tez No: 557904
- Danışmanlar: UZMAN SELİM TEMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Değişik formlarda hazırlanan PRP (platelet rich plasma=trombositten zengin plazma)'lerin ratlarda oluşturulan cilt yaralarının iyileşmesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması; Deneysel Çalışma, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Kliniği Uzmanlık Tezi, Ankara, 2014. Bu çalışmamızın amacı; ratlarda oluşturulan açık yara modeli kullanılarak 3 farklı formda hazırlanan ve açık yaraların üzerine etkinlikleri konusunda literatürde kesinleşmiş veriler olmayan PRP'lerin iyileşme süreci üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek, yara iyileşme hızı ve iyileşme sırasında oluşan histopatolojik değişikliklere etkisini değerlendirmektir. Her grupta 10 rat olacak şekilde randomize olarak 4 grup oluşturuldu. Homolog PRP elde etmek için farklı 18 rattan kan alındı. Ratların sırt orta kesiminde 2x1 cm boyutlarında tam kat yara oluşturuldu. Farklı üç yöntemle hazırlanan PRP'ler 1., 4., 7. ve 10. günlerde tüm gruplara standart olarak uygulanarak bu günlerde yara yerindeki kontraksiyon alanları ölçüldü ve 14. günde histopatolojik örnekler alınarak bu veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. 1.gruba (Kontrol) sadece serum fizyolojik, 2. gruba tek santrifüj ile elde edilen jel PRP, 3.gruba çift santrifüj ile elde edilen sıvı PRP, 4. gruba çift santrifüj sonrası elde edilen ve trombin eklenen jel PRP uygulandı. Çalışmanın sonunda ölçülen yara alanları karşılaştırıldığında, 2, 3 ve 4. gruplardaki yara alanlarının kontrol grubundan anlamlı olarak daha küçük olduğu (p0.05). 2. grup ile 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Comparison of the effects of PRP's (platelet rich plasma) prepared in various forms on the healing of dermal wounds in rats; An Experimental Study, Ankara Training and Research Hospital, Thesis in General Surgery Department, Ankara, 2014. The aim of this study, designed by using open dermal wound model in rats, is to evaluate the effects of three different forms of platelet rich plasma (PRP)'s on the healing process, wound healing rate and histopathological changes that occur during recovery of the wounds. There is no definitive data in the literature about the efficacy of these forms of PRPs on open dermal wounds. The rats were randomized and divided into 4 groups of 10 animals in each. Blood samples were taken from another 18 rats in order to obtain homologous PRP. Full-thickness and 2x1 cm sized wounds were created on the central part of the back of the rats. PRPs prepared by three different methods were applied to the rats on 1st, 4th, 7th and 10th days. PRP in the gel form obtained with single centrifugation was applied to the rats in group 2, PRP in liquid form obtained with double centrifugation was applied to the rats in group 3, and PRP in gel form obtained with addition of trombin after double centrifugation was applied to the rats in group 4. Saline was applied to the rats in group 1 (control) on the same days with other groups. The wound contraction areas were measured on 1st, 4th, 7th, 10th and 14th days. Tissue samples for histopathological evaluation were taken on day 14. The wound areas were significantly smaller in groups 2,3, and 4 when compared with control group (group 1)(p0.05), the mean wound area of group 4 was less than the mean wound area in group 3.