Türk masallarında kardeş ilişkileri
Sibling relations in Turkish tales
- Tez No: 557907
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Anlatmaya bağlı edebi türlerden biri olan masallar, ait olduğu toplulukların kültürel ve milli değerlerini içinde barındırmaktadır. Bu değerler, masal anlatıcıları vasıtasıyla kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Masallar, bir milletin inançlarını, hayata bakışını, adet, gelenek ve göreneklerini kendine has bir üslupla yansıtmaktadır.“Türk Masallarında Kardeş İlişkileri”başlığını taşıyan bu tezde, Türk masalları içerisinde kardeşliğin yeri ve önemi vurgulanarak kardeşlik anlayışının temelleri üzerinde çıkarımlarda bulunulmuştur. Türk masallarında kardeşlik kavramı ve kardeşliğin önemi ile ilgili üvey kardeşlik, kan kardeşliği, kıskançlık, kardeş katli, sevgi, hoşgörü, miras paylaşımı gibi temel etmenlerin kardeşlik üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulmuştur. Bilhassa olumsuz kardeşlik ilişkilerinin nedenlerine değinilmiştir. Belirlediğimiz masallardan hareketle neden-sonuç ilişkisi, soru-cevap yöntemiyle kardeş ilişkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tales one of the literary genres of narrative, contain the cultural and national values of the communities in which they belong. These values have been transferred from generation to generation through the storytellers. Tales reflect a nation's beliefs, view of life, customs and traditions in a unique way. In this thesis named“Sibling Relations in Turkish Tales”is emphasized the place and importance of brotherhood within Turkish tales and are made inferences on the foundations of brotherhood. The concept of brotherhood and importance of the main factors related to In this thesis named“Sibling Relations in Turkish Tales”is emphasized the place and importance of brotherhood within Turkish tales and are made inferences on the foundations of brotherhood. The concept of brotherhood and importance of the main factors related to brotherhood such as blood brotherhood, jealousy, fratricide, love, tolerance, the sharing of inheritance were taken into consideration in Turkish tales. Especially, the reasons of negative fraternity relations are mentioned. Based on the tales we determined, the sibling relationships were discussed with cause-effect relationship and question-answer method.