Dişli çarklarda diş üzerinde ansys sonlu elemanlar paket programıyla gerilme analizi
  1. Tez No: 55805
  2. Yazar: S.SEÇKİN ERDEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle dişlilerde, diş profllindeki gerilmelerin klasik yöntemlerle analizi verildi. Bu tip gerilme analizi problemlerinin çözümü için son zamanlarda geniş kullanım alanı bulan sonlu elemanlar yönteminin prensipleri verildi. Bu prensibe dayanan ANSYS sonlu elemanlar paket programı tanıtıldı. Örnek bir uygulama ile bir dişlinin diş profilinin modellenmesi ve diş profllindeki gerilmelerin ve gerilme dağılımlarının analizi gerçekleştirildi. Elde edilen değerler kontur diyagramları üzerinde gösterildi. örnek uygulamada bulunan maksimum gerilme değerleri ile ANSYS programıyla yapılan analizden alman gerilme dağılımı değerleri karşılaştırıldı ve aradaki farklar yorumlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY STRENGTH ANALYSIS OF COG ON GEARS USING ANSYS FINITE ELEMENTS COMPUTER PROGRAMS The analytic analyses of irregular structures to which loads apply in various ways is very difficult, even in many cases impossible. Because of some recent advances in technology, this kind of analyses has become a real challenge in mechanical engineering. Finite elements method is a new and very effective way of solving these engineering problems. Nevertheless, it needs a great burden of matrix calculations. Therefore, computers and various software packets are very important tools for this method. Finite element packet programs enable us to perform the simulation of the structures loaded in various ways quickly and economically. Hence, possible product errors can be figured out before production. ANSYS computer packet program is the most recent and effective finite element software. By this program, very difficult engineering problems can be solved easily. Also solution time is short and Results are easy to visualize. Gears are one of the most common mechanical elements. They are designed according to maximum stress criteria so that they can endure in the most critical situations. There are two important critical situations for two gears rotating together : 1) When all load is applied to one cog of the gear 2) When two cogs are in contact and the forces applied on the top of the cogs produce the maximum moment on the cog causing stresses on the connection area between the cog and the gear body. In this study, a simulation for a gear in two dimensions is performed by ANSYS software. For two critical situaions, all stresses on a cog of the gear is calculated. Numeric and graphic (visiual) results are available. These results are also compared to classical hand calculations. The maximum stress value on the cogs can be analytically calculated by the following simplified formula :a = -.qlk>-c4K- CT-.D (8) The von Mises or equivalent stress ae (output quantity SEQV) is computed as: °d = j( h " 02'2 + 102 _ °f + 10* ? ai n ) (9) The equivalent stress is related to the equivalent strain through ae = 2 G se (10) where G : Shear module E : Young's module v : Poisson's ratio xni