Muğla ili evsel ve hayvansal atıklardan elde edilebilecek enerji miktarının belirlenmesi
Determination of the amount of energy that can be recovered from domestic and animal waste in Muğla province
- Tez No: 558096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEÇEBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yenilenebilir enerji olarak kabul edilen biyogaz, organik kökenli tüm maddelerden elde edilebilmektedir. Ayrıca biyogaz oluşumunda organik atıklar kullanılması ve bu atıkların bertarafı gerçekleştirildiği için çevre dostu bir enerji kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, turizm ve hayvancılık sektörlerinde önemli bir yere sahip olan Muğla İlinin, büyükbaş evsel ve hayvansal atıklarından elde edilebilecek biyogaz miktarının bölgelere göre dağılımı incelenmiştir. Muğla ilinin yüz ölçümünün büyük olması ve Büyükşehir Belediye tesisleri de göz önüne alınarak 5 farklı bölgede biyogaz tesisleri kurulması planlanmıştır. Fethiye-Seydikemer bölgesini içine alan 1. Bölgede hayvansal ve evsel atıklardan elde edilecek biyogaz miktarı sırası ile 12.660.572,10 m3 ve 7.389.382,90 m3 olarak hesaplanmıştır. Diğer bölgelerde elde edilecek biyogaz miktarı hayvansal atıklar için sırası ile 4.251.940,50 m3, 1.243.567,10 m3, 12.430.469,30 m3 ve 14.534.473,20 m3 olarak hesaplanmıştır. Evsel atıklardan elde edilecek biyogaz miktarı ise diğer 4 bölge için sırası ile 3.908.876,40 m3, 6.211.365,30 m3, 6.961.012,90 m3 ve 24.979.326,90 m3'dür. Muğla İlinde toplam elektrik üretimi miktarı hayvansal atıklardan 116.412,24 MW/yıl ve evsel atıklardan ise 127.580,91 MW/yıl olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biogas that accepted as renewable energy can be obtained from all kind of organic origin substances. In addition, the use of organic waste in the biogas formation and disposal of these wastes is considered as an environmentally friendly energy source. In this study, the distribution of biogas amount which can be obtained from bovine and animal wastes of Muğla province which has an important place in tourism and livestock sectors is examined. It is planned to establish 5 different biogas plants in Muğla considering the large area of Muğla and the Metropolitan Municipality facilities. The amount of biogas to be obtained from animal and domestic wastes in 1. first region which covers Fethiye-Seydikemer region are calculated as 12.660.572,10 m3 and 7.389.382,90 m3, respectively. The amount of biogas to be obtained from animal wastes in other regions are calculated as 4.251.940,50 m3, 1.243.567,10 m3, 12.430.469,30 m3 and 14.534.473,20 m3, respectively. The amount of biogas to be obtained from domestic wastes for other 4 regions are 3.908.876,40 m3, 6.211.365,30 m3, 6.961.012,90 m3, 24.979.326,90 m3, respectively. Total electricity production from animal wastes is determined as 116.412,24 MW/a while from domestic wastes 127.580,91 MW/a.