Tulyum elementinin 3500 cm-1-10000 cm-1 aralığındaki spektral çizgilerin sınıflandırılması ve aşırı ince yapılarının incelenmesi
Spectral line classification of the thulium element in between 3500 cm-1 - 10000 cm-1 and hyperfine structure investigation
  1. Tez No: 558099
  2. Yazar: SAMİ SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KANAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, atom halindeki ve bir kez iyonlaşmış tulyum (Tm) elementinin 3500 cm-1 - 10000 cm-1 dalgasayısı aralığındaki spektral çizgi sınıflandırmasının yapılması ve bu spektral bölgedeki Tm atomunun ince yapı enerji seviyelerinin manyetik dipol aşırı ince yapı sabitlerinin deneysel olarak belirlenmesidir. Tm elementinin spektrumları yakın ve orta kırmızı altı bölgede argon ve neon soygazları kullanılarak Fourier Transform (FT) Spektroskopisi metodu ile ayrı ayrı alındı. Tm elementinin deneysel olarak bilinen tüm ince yapı enerji seviyeleri kullanılarak 1148 spektral çizgi analiz edildi. Analiz edilen çizgilerden 625 adedi ilk kez bu tez çalışmasında olmak üzere toplam 719 çizgi atomik tulyum (Tm I), 72 adedi ise bir kez iyonlaşmış tulyum (Tm II) geçişi olarak sınıflandırıldı. 356 adet yeni çizgi Tm I veya Tm II olarak belirlendi. Spektral geçişlerin analizi sonucu deneysel olarak 13 adet ince yapı seviyesi için manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti, A, ilk defa bu çalışmada verildi. Ayrıca literatürde bulunan 2 adet manyetik dipol aşırı ince yapı sabitinin değeri yenilendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to classify atomic and single ionized state of thulium (Tm) element in 3500 cm-1 -10000 cm-1 wavenumber range and to determine magnetic dipole hyperfine constants of the fine structure energy levels of Tm atom in this spectral region experimentally. The spectra of Tm element were obtained separately using argon and neon inert gases with Fourier Transform (FT) spectroscopy method in near and mid-infrared regions. 1148 spectral lines were analyzed using all known experimental fine structure energy levels of Tm. Among these lines, 719 lines were classified as atomic thulium (Tm I) transitions 625 of which were revealed for the first time in this study and 72 lines were classified as single ionized state of thulium (Tm II) transitions. 356 new lines were determined as Tm I or Tm II. As a result of the analysis of spectral transitions, magnetic dipole hyperfine constant A of 13 fine structure levels, have been obtained for the first time in this study experimentally. In addition, the values of two magnetic dipole hyperfine constants, which existed in the literature before this study have been revised.