Farklı kolkisin dozlarının akvaryum bitkisi gül (Ludwigia repens Forster)'de kromozom katlanmasına etkileri
Use of different colchicine doses for effect of chromosome duplication in an aquarium plant, waterpurslane (Ludwigia repens Forster)
- Tez No: 233397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ATAR, DOÇ. DR. KHALİD MAHMOOD KHAWAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Türkiye'de önemli bir su bitkisi olan Ludwigia repens (2n=32) yaygın olarak akvaryumlarda dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iki farklı kolkisin muamelesi ile bitkinin kromozom sayısını iki katına çıkartarak, özelliklerini iyileştirmek ve akvaryumlarda daha çekici görünmesini sağlamaktır. Birinci metotta sürgün ucu ve birinci koltukaltı meristemleri farklı dozlarda (0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5 ve 4.0 mg/l) kolkisin içeren büyüme ortamında (0.05 mg/l TDZ and 0.5mg/l NAA) muamele edilmiştir. İkinci metodta ise, eksplantlar farklı oranlardaki (250, 500, 750, 1000, 1250, 1500, 1750 ve 2000 mg/l) kolkisin çözeltisine daldırılarak 30 dakika muamele edilip, büyüme ortamına aktarılmıştır. Bir ay sonra daha fazla büyüyen ve gelişen bitkiler, ½ MS ortamına aktarılmıştır. Tüm büyütülen sürgünler kromozom katlanması için test edilmiştir. 500 mg/l kolkisinde 30 dakika daldırma ile muamele edilip, büyümeye alınan birinci koltuk altı meristeminde sitolojik analizlerle katlanmış kromozom sayısı 44 olarak doğrulanmıştır. Yaprak ve stoma boylarındaki fenotipik değişiklikler, morfolojik incelemelerle kromozom sayısındaki artışı doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Ludwigia repens (2n=32) is an important aquatic plant widely used to decorate aquariums in Turkey. The study aimed to multiply chromosome number of the plant using two different colchicine treatment methods with aim to improve the plant characteristics and make it more attreactive for use in the aquariums. In the first method the shoot tips and first nodes from the tops were treated with different doses (0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5 and 4.0 mg/l) of colchicine contained the micropropagation medium (0.05 mg/l TDZ and 0.5mg/l NAA). In the second method, the explants were pulse treated with different doses (250, 500, 750, 1000, 1250, 1500, 1750 and 2000 mg/l) of colchicine solution for 30 min and then transfered micropropagation medium (0.05 mg/l TDZ and 0.5mg/l NAA). Micropropagated shoots from both experiments were transferred to ½ MS medium after one month for further growth and development. The micro propagated shoots from both were tested for chromosome multiplication. Cytological analysis confirmed the multiplication of chromosomes to 44 in micro propagated plants from first nodes obtained after pulse treatment with 500 mg/l colchicines for 30 min. Morphological observations on leaf size and stomata also confirmed the phenotypic changes confirmed through chromosomal count.