Personel devamsızlığında atama ve dengeleme problemi için karar destek sistemi önerisi: Bir uygulama
A decision support system for the assignment and rebalancing problem in the absence of staff: A case study
- Tez No: 558161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamı içerisinde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için üretim kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Gün geçtikçe bu konunun önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle işletmeler, çeşitli yaklaşımlar ile kaynaklarını en iyi şekilde yönetebilmek adına çalışmalar yapmaktadırlar. İşletmeler için en önemli kaynaklardan birisi iş gücüdür. Emek yoğun çalışan işletmelerde insan faktöründen etkin olarak faydalanmak gerekmektedir. Bunun yanında işletmelerde işe gelmeme durumuyla da çok sık karşılaşılmaktadır. İşe gelmeyen personelin yerine çalışacak personelin atanması, özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde, işletme yöneticilerinin kişisel görüşlerine göre yapılmakta olup, genellikle istenilen hedeflere ulaşılamamakta ve görünmeyen kayıplar oluşmaktadır. Bu çalışmada bir otomotiv yan sanayi işletmesinde günlük devamsızlık yapan personelin yerine uygun personelin atanması ve gerekli ise işlerin dağıtılması için öncelikle bir matematiksel model önerilmiş, ardından işletme ihtiyaçlarına daha rahat cevap verebilmesi amacıyla bir Karar Destek Sistemi (KDS) tasarlanmıştır. Önerilen KDS ile işletmede personelin işe gelmemesi durumunda ilgili çalışma istasyonlarına, mevcut ekip içerisinden en yetkin personel atanmakta ve gerekli durumlarda da işler diğer istasyonlara paylaştırılmaktadır. Böylece sistematik bir süreç yönetimi ile oluşabilecek kayıpların en küçüklenmesi ve standart üretimin devam etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's intense competition environment, enterprises must use their production resources effectively in order to sustain their assets. The importance of this issue is increasing day by day. For this reason, enterprises are working to manage their resources in the best way with various methods. One of the most important sources for businesses is labor. It is necessary to make effective use of human factor in labor intensive enterprises. In addition, absence in the business is very common. The appointment of the personnel who will work instead of the absentee personnel is done according to the personal opinions of the managers in the small and medium-sized enterprises, and generally the desired targets are not reached and the invisible losses occur. In this study, a mathematical model was firstly proposed in order to assign the appropriate personnel instead of daily absentee staff in an automotive supplier industry and to distribute the work if necessary, afterwards, in order to answer the needs of the enterprise, the Decision Support System (DSS) has been designed. In the event that the personnel does not come to work in the operation with the proposed KDS, the most authorized personnel is assigned to the relevant work stations and the work is shared to the other stations where necessary. Therefore, with a systematic process management, sustaining of standard production and minimizing the losses which may occur are aimed.