İşletme çalışanlarının 360 derece performans değerleme sisteminde iş stresi iş tatmini ile işten ayrılma eğilimi üzerindeki etkileri ve bir uygulama
An application on job stress, job satisfaction and tendency to leave of business employees in 360 degrees performance evaluation method
  1. Tez No: 551748
  2. Yazar: HAKAN MEHMET GÜNDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde önemi hızla artan İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarında çalışanın işe girişinden işten ayrılışına kadar gerçekleşen tüm aşamalarda iş görenin gereksinimlerini karşılama ve motivasyonunu artırma amacına yönelik performans değerlendirme sürecini ele almaktır. Bu süreç içerisinde, örgüt amaçlarının gerçekleştirilmesi ve personelin örgüte olan bireysel katkılarının belirlenmesi Performans Değerlendirme Sistemi açısından büyük önem taşımaktadır. Performans Değerlendirme Süreci personelin istihdamı, eğitimi ve verimliliği gibi birçok değişken üzerinde geribildirim sağlamaktadır. 360 derece performans değerlendirme, çalışanın performansının; iş arkadaşları, yöneticileri, kendisine doğrudan rapor verenler ve iç ve dış müşterilerinden derlenen spesifik iş performansı bilgilerinin ışığında değerlendirilmesi sürecidir. Bu çalışma 360 derece performans değerleme sisteminin, iş stresi, iş tatmini ve işten ayrılma eğilimleri üzerindeki etkilerini deneysel olarak açıklamaktadır. Araştırma sonucunda; 3600 performans değerlendirme sisteminin iş tatminini ve verimliliği artırdığı, iş devamsızlığını ve personel devir hızını düşürdüğü, personel niteliğini geliştirdiği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to address the performance evaluation process of meeting the needs of the employees and increasing their motivation in all stages of the recruitment of the employees in the Human Resources Management applications whose importance is increasing nowadays. In this process, the realization of the organizational objectives and the determination of the individual contribution of the personnel to the organization are of great importance for the Performance Evaluation System. The Performance Evaluation Process provides feedback on many variables such as the employment, training and productivity of the staff. 360 degree performance evaluation is a process of evaluating the employees' performance in terms of colleagues, managers, those who give direct reports, and specific business performance information, complied from internal and external customers. This study experimentally explains the effects of 360 degree performance appraisal system on job stress, job satisfaction and turnover tendencies. As a result of the research; It is claimed that the 360 degree performance evaluation system improves job satisfaction and efficiency, and decreases job absenteeism and staff turnover, and improves the quality of personnel