Bir demiryolu işletmesinde personel seçim alternatiflerinin çok kriterli karar verme yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of personnel selection alternatives in a railway enterprise using multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 934643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde, personel gücü tüm sektörlerde büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle küresel rekabet içerisindeki işletmeler, personellerinin sahip oldukları yetenekler ile öne çıkmaktadır. İşletmeye en uygun işgücü seçimi, şirketin rakipleri ile rekabete girebilmesinde önemli yere sahiptir. Bu nedenle kalifiyeli insan gücü, şirketin devamlılığında önemli yere sahiptir. Bu çalışmada, demiryolu taşımacılığı şirketinde istasyon yetkilisi personel seçimi problemi için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden Entropi tabanlı Evaluation Based On Distance From Average Solution (EDAS) uygulanmıştır. Yapılan uygulamada şirkete başvurusu alınan 25 kişi, oluşturulan 8 kriterle incelenmiştir. İlk olarak kriterler Entropi uygulamasıyla ağırlıklandırılmıştır. Bir sonraki adımda EDAS uygulamasıyla adaylar arasında inceleme yapılarak ihtiyaca yönelik personel objektif olarak bulunmuştur. Literatürde en çok kullanılan yöntemlerin Entropi ve EDAS yöntemi olduğu görülmüştür. Fakat bu iki yöntemin aynı anda kullanıldığı literatür sayısı oldukça azdır. İlgili çalışma bu eksikliği gidermek ve sektörlere katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, personnel strength is of great importance in all sectors. For this reason, businesses in global competition stand out with the talents of their staff. Choosing the most suitable workforce for the business has an important place in the company's ability to compete with its competitors. Therefore, qualified manpower has an important place in the continuity of the company. In this study, Entropy-based Evaluation Based on Distance from Average Solution (EDAS), one of the Multi-Criteria Decision Making Methods, was applied to the station official personnel selection problem in a railway transportation company. In the application, 25 people whose applications were received by the company were examined with 8 criteria. First, the criteria are weighted using the Entropy application. In the next step, by examining the candidates with the EDAS application, the personnel suitable for the need was objectively found. It has been observed that the most used methods in the literature are the Entropy and EDAS methods. However, the number of literature in which these two methods are used simultaneously is very low. The relevant study was carried out to eliminate this deficiency and contribute to the sectors.