İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi T445 Numarada kayıtlı Mecmûatü'l-Eş'âr(1a-40b) (inceleme-karşılaştırmalı metin-MESTAP tablosu)
Mecmû'atü'l-Eş'âr, Istanbul University Rare Books LibraryNumber: T445(1a-40b) (examination-comparative text)
  1. Tez No: 558175
  2. Yazar: HÜSNA NUR AĞYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi T445 numarada kayıtlı olan Mecmÿèatü'l-Eş'ar adlı şiir mecmuasının 1a-40b varakları arasının incelenmesi ve transkripsiyonu yapılmış karşılaştırmalı metin çalışmasından teşekkül etmektedir. Çalışmada ilk olarak mecmuanın tanıtımı yapılmış, mecmuada yer alan şairlerden hayatlarına dair bilgi toplayabildiklerimizin biyografilerine yer verilip bu şairlerin yazdıkları şiirlerin nazım şekilleri, sayıları ve kalıpları da tablolar halinde belirtilmiştir. Ardından da metnin transkripsiyonu yapılmış ve dîvânlar veya ilgili akademik çalışmalarla karşılaştırılarak“Karşılaştırmalı Metin”oluşturulmuştur. Bu karşılaştırmalar ve farklar ise dipnot kısımlarında gösterilmiştir. İstinsah tarihi ve yeri belli olmayan mecmuanın mürettibi (adına kaynaklarda rastlayamadığımız)“ Kevser”adlı bir şairdir. Eserde 14. ile 18. yüzyıllarda yaşamış 93 şair ve bu şairlerin 6 farklı nazım şekli, 13 farklı bahir ve kalıpla kaleme aldığı 122 şiir yer almaktadır. Mecmuada bulunan muhteva tablosu Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre hazırlanmış olup çalışmanın son kısmını sonuç bölümü, kaynakça, tıpkıbasım ve özgeçmiş oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of a comparative study on the translation and examination of 1a-40b pages of the poem book Mecmûèatü'l-Eş'ar, which is registered in Istanbul University Rare Books Library T445. First of all, the presentation of the magazine was made. Poems of the poets in the collection of information about their lives in the biographies of poems, and poems written by poets, figures, and patterns of the poems are indicated in tables. Then the text was transcribed and Comparative Text was created by comparing it with the divan or related academic studies. These comparisons and differences are shown in the footnotes. The person who duplicates the page, and the person who replicates the date and place of the magazine is named Kevser. In the book, there are 93 poets who lived in the 14th and 18th centuries and 6 different verse forms and 122 poems written with 13 different patterns. The table of contents in the system has been prepared according to the Systematic Classification Project of the Mecme (SCPM). The final part of the study is the conclusion section, curriculum vitae, printing and bibliography.