The Islamism of Abdulhamid and its opposition in the last period of The Ottoman Empire
Osmanlı son döneminde Abdülhamid ve muhalefetin İslamcılığı
- Tez No: 558207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İslamcılık 1860'dan beri İslam dünyasının siyasi ve entelektüel yaşamının merkezinde olan bir kavramdır. Farklı aktörler ve değişen metotlarla İslamcılık, siyasi bir hareket olarak birçok farklı formatta karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitlilik farklı İslamcı aktörler arasında bazen çatışmaya da yol açmıştır. Abdülhamid ve Osmanlı son dönemi İslamcıları arasındaki halen önemini koruyan çatışma da buna bir örnektir. Her iki taraf İslamcı olsa da, kavramsal ortaklık pratikte ortak hareketi getirmemiştir. Bu tezde Abdülhamid'in İslamcılığı ile ona muhalif olan İslamcılar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ele alınacaktır. Bu konu bölgesel ve uluslararası şartlar, farklı aktörler ve söylemler alt başlıklarında incelenecektir. Tezin son kısmında ise Osmanlı son döneminden çağdaş Ortadoğu'ya geçişte İslamcı hareketlerdeki değişim ve devamlılıklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Islamism is a concept that has occupied a central place in the political and intellectual life of the Muslim World since the 1860s. With different actors and varying methodologies and objectives, Islamism as a political movement has been practiced in various formations. This multiplicity has led to several conflicts among different Islamist actors. The conflict between Abdulhamid II and the Ottoman Islamist intellectuals is one of the central conflicts in Islamist political thought. Although both sides were Islamist, this commonality did not lead to cooperation among these actors. This thesis explores the commonalities and divergences between the Islamism of Abdulhamid and that of the intellectuals, through the examination of the regional and international conditions, actors, and discourse of each Islamist group. The last part of the thesis analyzes what changed in the context of Islamism from the time of the Ottoman Empire to the post-Ottoman Middle East.