İdil masal ve efsaneleri
İdil Tales and legends
- Tez No: 558260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİRE BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
“İdil Halk Anlatıları”adlı çalışmanın kapsamı İdil ve köylerinden derlenen 27 halk anlatısından oluşmaktadır. Bu çalışma 22 masal ve 5 efsaneden oluşmaktadır. Metinler kaynak kişilerden saha çalışması boyunca elde edilmiştir. Çalışma sekiz ayda tamamlanmıştır. 27 kaynak kişi ile görüşülmüştür. Kaynak kişilerin bazılarıyla çalışmayı performans teori bağlamında değerlendirebilmek için yeniden görüşüldü. Çalışmanın amacı İdil masal ve efsanelerini literatüre kazandırmak ve onları bilimsel açıdan incelemektir.Çalışmada İdil masal ve efsaneleri bilimsel açıdan incelenmiş ve literatüre kazandırılmıştır. İdil halk anlatılarının Propp yöntemi açısından işlev sıralarına, motif ve formel ifadeler açısından ise motif indexine uygunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of study named“İdil Tales and Legends”is composed of 27 narratives compiled from İdil and its villages. The study consists of 22 tales and 5 legends. During the field study, the texts obtained by method of interviewing from source people. The study was completed in eight months. 27 source people were interviewed. Some of the source people were reinterviewed to evaluate the work in the context of performance theory. The aim of the study is to introduce Idil tales and legends to the literature and to examine them scientifically.In this study, the tales and legends of İdil were examined scientifically and introduced to literature. İdil tales and legends were determined to be functional in terms of Propp method, motif and formal expressions in terms of motif index.