Görsel sanatlar öğretmenlerinin örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Eskişehir ili örneği
Investigation of the relationship between organizational silence and organizational commitment of visual arts teachers: sample of Eskişehir province
- Tez No: 558322
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokullarda görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinin görüşlerine bağlı olarak örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık algılarını belirlemek ve örgütsel sessizlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 eğitim - öğretim yılında Eskişehir ili merkez ilçelerinde bulunan ortaokullarda görevli görsel sanatlar öğretmenlerinden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Eskişehir ili merkez ilçelerinde bulunan toplamda 65 ortaokulun 51'inde görev yapan 77 görsel sanatlar öğretmeninden oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma neticesinde katılımcıların örgütsel sessizlik algısının örgütsel bağlılık algısından üst seviyede olduğu belirlenmiştir. Örgütsel sessizlik ile devam bağlılığı arasında negatif bir ilişki varken örgütsel sessizlik ile normatif bağlılık arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmen sessizliği ile devam bağlılığı arasında negatif bir ilişki varken öğretmen sessizliği ile normatif bağlılık arasında pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Ortam sessizliği ile normatif bağlılık arasında orta düzeyin altında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions of organizational silence and organizational commitment based on the opinions of the visual arts teachers working in secondary schools and to reveal the relationship between organizational silence and organizational commitment. The research is in the relational screening model. The universe of the study consists of visual arts teachers working in secondary schools in the central districts of Eskişehir in the 2017-2018 academic year. The sample of the study consists of 77 visual arts teachers working in51 out of 65 secondary schools in the central districts of Eskişehir. Organizational Silence Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tools. At the end of the research, it was determined that the organizational silence perception of the participants was higher than the perception of organizational commitment. While there was a negative relationship between organizational silence and continuation commitment, it was determined that there was a positive relationship between organizational silence and normative commitment. While there was a negative relationship between teacher silence and continuity commitment, there was a positive relationship between teacher silence and normative commitment. There was a positive and significant relationship between ambient silence and normative commitment.