Kente tutunma sürecinde tampon bir kurum olarak hemşehri dernekleri: Yalova örneği
Hometown association in the process of city bond as a tampon institution: Yalova sample
- Tez No: 558323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kente göç yolu ile gelen insanlar, memleketinden uzakta gurbet elde hemşehrilik ağlarına tutunmuştur. Çünkü kırdan kente göç eden birey, kente tutunabilmek için kentsel dayanışma eksenli ilişkilere ihtiyaç duymuştur. Bireyin kentlileşme sürecinde yabancısı olduğu kentte bir arada olma ihtiyacı hissetmesi ile başlayan hemşehrilik kültürünün Yalova kent kültüründeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada hemşehri derneklerinin kentleşme sürecinde bir tampon mekanizması olarak nasıl ortaya çıktıkları ve işlevlerinin neler olduğu üzerinde durulmuştur. Bunun için öncelikle göç, kentleşme, hemşehrilik ve hemşehri derneklerinin işlevleri ortaya konulmuştur. Çalışmada hemşeri derneklerinin üye profili ve hemşeri derneklerinin, üyelerinin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşama uyarlanmalarına etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Yalova şehir merkezinde faaliyet gösteren 8 hemşeri derneğinden 40 üye oluşturmaktadır. Yalova Merkezinde bulunan hemşehri derneklerinden daha geçerli ve güvenilir veriler alabilmek için nitel araştırma yöntemi; yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılarak, derinlemesine görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Hemşehri ilişkilerinin enformel yapısı zamanla formelleşerek hemşehri derneklerini ortaya çıkarmıştır. Analizler sonucunda hemşehrilik ilişkilerinin geçici ve belli bir süre sonra kaybolacağı düşünülmüş olsa da kentlerde bulunan hemşehri dernekleri, faaliyetleri ve üye profillerine bakıldığında bunun tersi olduğu görülmektedir. Hemşeri dernekleri, üyelerinin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşama uyarlanmalarına önemli derecede etki ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
People who move to the city by migration have held to each others citizenship bond. Because the one who has migrated from countryside needed relations based on urban solidarity in order to stand firm. What kind of effects of Fellow citizenship culture which started with the need of being together forced by not knowing the yalova city well were being tried to put forward. This study is emphasized that how the citizen's associations established as a buffer mechanism and what is the role of it. For this reason in the beginning of study the functions of migration, fellow citizenship and citizen's associations have been put forward. In this study it is tried to analyze that the member profile of associations and adaption of their social, cultural, economic and political lives. The sample of this study consists of 8 citizenship associations which is operating in Yalova city center and 40 members. In order to obtain more accurate and valid data from the yalova city association's in depth interview method was used by aid of semi-structured observation form. The informal structure of fellow citizenship relations has become formal in the time and caused to established citizen associations. Most researches has shown that the fellow citizenship relations would be lost in a certain period of time on the other hand after investigating of citizen associations activities and member profiles showed the opposite. Citizen's associations seem to have significant impact on the members adaptation to social, cultural, economic and political life.