Lisans 1. sınıf öğrencilerinin birinci yarıyıl başında teori ve uygulama derslerine yönelik tonal ve makamsal alandaki bilgi düzeylerinin incelenmesi (Gazi Üniversitesi örneği)
Analyzing the knowledge levels of freshman year undergraduate students at the beginning of the first semester in the tonal and modal fields towards the theory and practice lessons (Gazi University example)
  1. Tez No: 558331
  2. Yazar: ECE TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi (GÜGEF) Müzik Eğitimi Anabilim Dalında 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenime başlayan, farklı tür ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş lisans 1. sınıf öğrencilerinin Teori ve Uygulama Dersleri içerisindeki tonal ve makamsal alan konuları ile ilgili bilgi düzeylerinin tespit edilmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu GÜGEF Müzik Eğitimi Anabilim Dalında lisans 1. sınıfta okumakta olan 50 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma betimsel bir çalışma olup; genel tarama modelindedir. Teori ve Uygulama Derslerinin içerikleri ile ilgili bilgi edinmek için literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonrasında elde edilen veriler kullanılarak öğrencilerin bilgi düzeylerini ölçmek için tonal ve makamsal alan konularını içeren 30 sorudan oluşan bilgi ölçme testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre, örneklem grubunda bulunan öğrencilerin çoğunun ortaöğretimde mesleki müzik eğitimi verilmeyen kurumlardan mezun olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin makamsal alana göre tonal alanda daha yüksek başarı elde ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda öğrencilerin tonal ve makamsal alandaki teori bilgilerinin geliştirilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the tonal and modal knowledge levels of freshman year undergraduate students who graduated from different secondary education institutions and started their education in Gazi University Gazi Faculty of Education (GUGFE) Music Education Department in 2018-2019 academic year, in Theory and Practice Lessons. The sample group of this research consists of 50 freshman students who study at GUGFE Music Education Department. The research is a descriptive one and scanning model has been used in the analyzing of the students' knowledge levels. A literature search has been done to obtain information on the context of Theory and Practice Lessons. By using the data obtained after the literature search a 30 questions knowledge survey involving tonal and modal field subjects was performed in order to evaluate the students' knowledge levels. According to the data obtained from the research, it has been established that most of the students in the sample group had been graduated from secondary schools where there was no technical music training. Also, it has been noted that students had been more successful in tonal field in comparison with the modal field. In line with the obtained results, suggestions concerning the improving the students' knowledge levels in tonal and modal fields have been made.