Türk tır şoförlerinin sosyal medyayı kullanım pratikleri
Social media usage practices of Turkish truck drivers
- Tez No: 558341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geleneksel medyadan yeni medyaya geçişle birlikte ortaya çıkan sosyal medya kanalları çoğalmış ve her yaştan, her kesimden insanın ulaşabileceği günlük kullanıma uygun araçlar haline gelmiştir. Uzun yol yolcusu tır şoförlerinin izole hayatlarına da etki eden bu dijital medya araçlarının kullanım pratikleri üzerine olan bu araştırmada, tır şoförlerinin sosyal medyadaki rolleri araştırılmaktadır. Sosyal medyada etkilenen takipçi rolünde mi görüldüklerini yoksa toplulukları ve kitleleri etkileyen rolünü mü benimsediklerini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the transition from the traditional media to the new media, the social media channels have grown and become tools suitable for daily use that can be reached by people of all ages and people of all ages. In this research on the usage practices of these digital media tools which affect the isolated lives of long-distance truck drivers, the roles of truck drivers in social media are being investigated. It reveals that they are seen in the role of affected followers on social media or they are adopting the role that affects communities and masses.