Tarsus Müzesi'nde bulunan lüleler
Pipes in Tarsus Museum
- Tez No: 558495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER METE MİMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Sanat Tarihi, Archeology, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışması tamamlanan tez, Tarsus Müzesi'nde bulunan lüleleri konu edinmiştir. Lüle çeşitli malzemelerden yapılmış, çubuğun ucuna takılıp içine tütün doldurulan bir içim aletidir. Lüleler yıllar boyunca çeşitli tiplerle varlığını sürdürmüştür.Tarsus Müzesi'nde 50 adet lüle bulunmaktadır. Lülelerin kırk altı tanesi pişmiş toprak, iki tanesi bronz, bir tanesi taş ve bir tanesi de ahşap, gümüş karışımından yapılmıştır. Tip olarak ise disk kaideli, lale biçimli, basık yuvarlak çanaklı, krater biçimli, karinalı çanaklı, yuvarlak çanaklı, basık kaideli ve silindir çanaklı lüleler görülmektedir. Bunların haricinde bir adet tipi tespit edilemeyen lüle bulunmaktadır. Lüleler; süsleme, malzeme ve form özelliklerine göre incelenmiştir.Tütün içimi için yapılan lülelerin zamanla sayıları azalmış ve yerini dolduracak unsurların ortaya çıkmasıyla birlikte üretimi durmuştur. Lüleler; malzemeleri, yapım teknikleri ve süslemeleri bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu mirasın korunup gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis has mentioned the pipes in the Tarsus Museum. A pipe is a smoking tool which is made of various materials, inserted into the end of the stick and filled with tobacco. Over the years, pipes have obtained with various types. In the Tarsus Museum, there are fifty pipes. Forty-six of them were made of terracotta, two of them were made of bronze, one of them made of stone and the other was made of a mixture of wood and silver. Types of disc pedestal, tulip-shaped, flattened round bowl, crater-shaped, keeled bowl, round bowl, flattened pedestal and cylinder bowl are available in the museum. There is also one type of pipe which is non-detectable in terms of its form. Pipes have been examined according to their ornament, materials and form characteristics. The number of pipes which were made for tobacco smoking reduced in time and their production stopped because of their alternatives. Pipes have a great importance in terms of their materials, production techniques and ornament. This heritage must be preserved and handed down the next generations.