'Narrative strategies in reconstructing the past and memories in Julian Barnes' Before She Met Me and The Sense Of An Ending'
'Julian Barnes'ın Before She Met Me ve The Sense Of An Ending adlı iki romanında geçmiş ve hatıraların yeniden yapılandırılmasının anlatım stratejileri'
  1. Tez No: 558540
  2. Yazar: TUBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE EŞBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Julian Barnes'ın iki romanı Before She Met Me (Benden Önce) ve The Sense of an Ending (Bir Son Duygusu)'nda karakterlerin geçmişi yeniden yapılandırmasında kullandığı anlatım tekniklerini incelemeyi amaçlamıştır. Julian Barnes'ın seçili romanlarının tematik, teorik ve yapısal analizleri ile, geçmişi anlatmanın olası yolları incelenmiştir. Hafıza yanılabilir ve her zaman güvenilir değildir, şu an geçmişin etkisi altında olabileceği için, olayları yeniden yapılandırır ve hatırladıklarımızı temel alarak hikayeleri yeniden yazarız. Her iki romandaki başkahraman, Graham Hendrick ve Tony Webster, zamanda geriye gider ve geçmişten ortaya çıkan olayları yolculuklarında yeniden yapılandırırlar. Form ve stillerinde farklılıklar olsa da, her iki roman da belleğin güvenilirliğini sorgulamaktadır. Karakterlerin önyargıları anlatıların yeniden inşasına yol açar ve romanlarda Julian Barnes bunu psiko-anlatım, güvenilmez anlatıcı, regresif veya geriye dönük anlatıcı, ve fleşbek veya ileriye atlama gibi anlatı teknikleriyle göstermektedir. İki roman, karakterlerin zamanda geriye yolculuk ettiği muhtemel insan deneyimlerine dayanarak yazılmıştır ve anlatı stilleri kaçınılmaz olarak insan hatıralarının nasıl işlediğine göredir. Bu tezde, bu bağlantı analiz edilmiş, insan hafızasının sabit olmadığı, ve bu gerçeğin bu iki romanda sadece olay örgüsüyle değil, aynı zamanda seçilen anlatım biçimleriyle de başarılı bir şekilde gösterildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to look into the narrative techniques applied by Julian Barnes to show how the characters in his two novels, Before She Met Me and The Sense of an Ending reconstruct the past. Through thematic, theoretical and structural analyses of the selected novels by Julian Barnes, the potential ways to narrate the past are examined. Memory is fallible and is not always reliable, since our present may be under the influence of our past; we reconstruct events and rewrite stories based on what we remember. Protagonists in each novel, Graham Hendrick and Tony Webster go back in time and reconstruct the events that arise from the past in their journeys. Although they have differences in their forms and styles, both novels question the reliability of the memory. The character's preconceived ideas prompted reconstructing of the narration, which in Barnes's two novels are indicated through narrative techniques such as psycho-narration, unreliable narrator, regressive or retroactive narratives, and flashbacks and flash-forwards. Given the fact that two novels are written based on possible human experiences, in which the characters travel back in time, the narrative styles were inescapably in accordance with how human memories work. In this thesis, this connection is analyzed, it is revealed that human memories are unstable and this fact is successfully demonstrated in the novels, not just by the plotline but also by the narrative modes chosen.