Hikâye ve çizgi filmlerin 3-6 yaş anaokulu öğrencileri üzerindeki etkileri
The effects of stories and line films on 3-6 year old class students
  1. Tez No: 558541
  2. Yazar: RÜVEYDA CANBEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA HÜLYA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada 3-6 yaş anaokulu öğrenci grubu üzerinde kullanılan önemli iletişim araçlarından çizgi film ve hikâyenin vermek istedikleri mesajların etkilerini inceleme amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma da Araştırma türü deneysel bir araştırmadır. Yani tamamen araştırmacının konuya dair neden-sonuç ilişkisini açıklamak amacı ile gözlem yaptığı ve veri ürettiği modeldir. Nitel verileri de destekleyen nicel veriler yer almaktadır. Araştırmanın çalışma grubu Bitlis'in Hizan ilçesinde bulunan 80. Yıl Anaokulunda öğrenim gören 3-6 yaş Anaokulu öğrencileri üzerinde yapılmıştır. 15 tane hikâye, 15 tane çizgi film toplamda 30 resim çalışması incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini oluşturan grup 2017-2018 yılı eğitim-öğretim yılı içerisinde çalışma yapılmıştır. Bu araştırmada önce; çalışma grubuna hikâye anlatılmış ve resmedilmeleri istenmiştir, resimler yapıldıktan sonra yapıt incele formu uygulanmıştır. Daha sonra çalışma grubuna çizgi film izletilmiştir ve resmedilmeleri istenmiştir, resimler yapıldıktan sonra yapıt incele formu uygulanmıştır. Bu uygulamadın devamında çalışmalar 3 alan uzmanı tarafından oluşturulan kriter ölçeği ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatislik programı ile analiz edilmiştir ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Buna göre, 3-6 yaş anaokulu öğrencileri üzerinde ki hikâye ve çizgi filmin verdiği mesajın etkilerini incelediğimizde; çizgi film ve hikâye arasında farklılıklar gözlenmiştir. Yapıt inceleme formunda ifade edilen mesajlar resimlerinde simgesel olarak rastlanmamıştır. Mesajlar iletilirken kendi sosyal fiziksel hayatlarından etkilendikleri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of the messages that the cartoon and the story wanted to give. This research is a descriptive survey type. There are also quantitative data supporting qualitative data. The study group of the study was conducted on the students of 3-6 years old kindergarten in 80. Yıl Kindergarten in Hizan district of Bitlis. 15 stories, 15 cartoons, a total of 30 paintings were examined. The sample of the study was conducted in the academic year of 2017-2018. In this research; The study group was told the story and asked to be painted.Then the study group was watched cartoons and asked to be pictured. Subsequent to this application, the studies were evaluated with the criterion scale formed by 3 field experts. The data obtained were analyzed with the statistics program and the findings were interpreted. Accordingly, when we examine the effects of the story and the cartoon message on kindergarten students aged 3-6; Differences between cartoons and stories were observed. The messages expressed in the artwork form were not found symbolically in their paintings. It is observed that they are affected by their social and physical lives while transmitting messages.