Nomofobi ile online satın alma davranışı ilişkisinde mobil ticaret kullanımının rolü
The role of m- commerce in the relationship between nomophobia and consumers' online purchasing behavior
- Tez No: 558549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SEMİH KİMZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dijitalleşmenin geldiği nokta ile beraber mobil cihazların internet erişimine sahip olması ve maliyetlerinin azalması, mobil cihaz kullanımının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kullanım oranı her geçen gün artan akıllı telefonların sağladığı imkânlar, birçok avantaj sağlarken bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Bu dezavantajlardan bir tanesi nomofobidir. Bireylerin, akıllı telefonlarına erişemediklerinde yaşadıkları stres ve kaygı durumunu anlatan nomofobiden etkilenmeleri sosyal ortam olarak mobil telefonları ve sanal ortamları ilk tercih olarak görmeye başlamalarına neden olmaktadır. Bu durum tüketim davranışlarını ve alışkanlıklarını da etkilemektedir. Yapılan çalışmanın amacı, nomofobi ile online satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide mobil ticaretin nasıl bir rolü olduğunu araştırmaktır. Bu doğrultuda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde okuyan 593 öğrenci üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. SPSS programı ile analiz edilen araştırmanın sonucunda, nomofobinin online satın alma davranışı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu, mobil ticaretin de bu ilişkide kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent developments on digitalization lead mobile devices to connect real time internet and eventually made them more affordable by anyone. The opportunities provided by smart phones, which increase in usage rates everyday, provide many advantages and some disadvantages. One of these disadvantages is nomophobia. Individuals are affected by nomophobia, which explain the stress and anxiety situaltion when they can not Access their smart phones, causing them to see mobile phones and virtual environments as the first choice. This also affects comsumption behavior and habits. The main purpose of this research is to discover effects of nomophobia specificly on onlinle purchasing behavior, and investigate both relationship between them and the effect of mobile commerce in this relationship. For that cause, survey was conducted to 593 undergraduate student from Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Economics Administrative Management and Social Sciences and the results analysed by SPSS has demonstrated that nomophobia affects consumer behavior positively for online purchasing behavior and mobile commerce has a partial mediation effect in this relationship.