Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulamasında karşılaştıkları etik dışı davranışların bazı değişkenler açısından incelenmesi (Giresun örneği)
An investigation of non-ethical behaviors candidate primary school teachers encounter in teaching practice based on some veriables (A case of Giresun)
  1. Tez No: 558548
  2. Yazar: ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulaması dersinde karşılaştıkları etik dışı davranışların yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı son sınıfında öğrenim gören ve öğretmenlik uygulaması dersi alan 113 kadın ve 61 erkek olmak üzere toplam 174 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formu, öğretmenlik uygulaması dersinde karşılaştıkları etik dışı davranışların belirlenmesinde ise“Öğretmenlik Mesleğiyle İlgili Etik Olmayan Davranışlar Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında Kolmogorov-Smirnov, testi Mann Whitney U testi ve analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersinde öğrenciler ile ilgili etik dışı değerlendirdikleri davranışların başında; derslerine girilmeyen öğrenciler ile flört etme, öğretmenlik mesleği (görevle ilgili sorumluluklar) ile ilgili etik dışı değerlendirdikleri davranışların başında; okula alkol alarak veya uyuşturucu herhangi bir madde alarak gelme, meslektaşlar ile ilişkiler konusunda etik dışı değerlendirdikleri davranışların başında herhangi bir meslektaşı hakkında başka bir meslektaşına olumsuz yargı-açıklamalarda bulunma davranışının geldiği tespit edilmiştir. Bunun yanında öğretmen adaylarının karşılaştıkları etik dışı davranışların yaş grubu ve cinsiyet değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar göstermediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersinde öğrencilerle, meslektaşlarla ve öğretmenlik mesleği ile ilgili olarak birçok sorunla karşılaştığı, karşılaşılan etik dışı davranışlar ve görüşleri üzerinde yaş ve cinsiyet değişkenlerinin önemli birer belirleyici olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Present study aimed to investigate the unethical behaviors of the primary teacher training students according to variables of age and gender. The descriptive screening model, which is frequently used in the field of educational sciences, was practised in the study. A total of 174 senior pre-service teachers, 113 of whom were female and 61 were male enrolling in the course of teaching practice of Giresun University, Faculty of Basic Education, Department participated in the study. Personal information form was used to determine the demographic characteristics of the students and Unethical Behaviors Related to Teaching Profession Scale was used to determine the unethical behaviors encountered in the teaching practice course. In the analysis of the data gathered in the study, SPSS 22.0 program, Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test and analysis were utilised. As a result of the study, the pre-service teachers reported that common unethical students behaviours in teaching practice course include flirting with other students with the ones not taking their courses. Of the common behaviors of the pre-service teachers about the teaching profession (responsibilities related to their duties) in the teaching practice courses include coming to school by taking alcohol or taking any drugs. Making negative judgement-statements about any other colleague about any other colleague. In addition, it was concluded that the unethical behaviors of the pre-service teachers did not show statistically significant difference according to the variables of age group and gender. As a result, it possible to say that pre-service teachers faced various problems related to students, colleagues and teaching profession, and variables of age and gender were not significant determinants on the unethical behaviors encountered.