Sosyal medyaya ve sosyal medyadaki reklamlara verilen değerin satın alma niyeti üzerine etkisi: Instagram kullanıcıları üzerine bir araştırma
Effect of social media and value attributed to socialmedia on purchase intention: A study on Instagram users
  1. Tez No: 558580
  2. Yazar: AHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sosyal medya uygulamalarının büyük bir hızla yayılması ve dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılması işletmelerin bu ortamı önemli bir pazarlama aracı olarak görmelerine neden olmuştur. İşletmeler sosyal medya üzerinden müşterilerine ulaşmakta, ürün ve hizmetleri ile ilgili tutundurma gibi birçok faaliyeti bu ortam aracılığıyla gerçekleştirmektedirler. Günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi Instagram'dır. Bu çalışmada, 500 Instagram kullanıcısından toplanan verilere dayanılarak, kullanıcıların sosyal medyaya ve bu ortamda verilen reklamlara verdikleri değerin reklamı yapılan ürün ve hizmetleri satın alma niyetleri üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda kullanıcının bazı demografik özelliklerinin satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sosyal medyaya verilen değerin sosyal medya reklamlarına verilen değeri olumlu etkilediği ancak satın alma niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Diğer yandan sosyal medya reklamlarına verilen değer satın alma niyetini olumlu olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid spread of social media applications and their use by billions of people around the world have caused businesses to see this medium as an important marketing tool. Businesses reach their customers through social media and do many activities related to their products and services like promotion through this medium. One of today's most popular social media applications is Instagram. In this study, based on data collected from 500 Instagram users, the effects of the value that users give to social media and to the advertisements given in this environment on their intention to purchase the advertised products and services have been studied. As a result of the study, it is found that some demographic characteristics of the users have an effect on the purchase intention. In addition, the value given to social media positively affects the value given to social media advertisements, but it doesn't have an effect on purchase intention. On the other hand, the value given to social media advertisements positively affects the purchase intention.