Tiroidektomi sonrasında kalan dokunun ultrasonografik ve fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi
Assessment of the residual tissue in consequence of thyroidectomy operation in terms of ultrasonography and functionality
  1. Tez No: 558863
  2. Yazar: SEYFİ EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET ODABAŞI, PROF. DR. ABDULLAH SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı tiroidektomi sonrası hastaların hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanımını engellenmek için bırakılacak olan doku miktarı ile tiroid fonksiyon testleri arasındaki korelasyonu saptamak, ameliyat komplikasyonlarını değerlendirmek ve yapılacak ameliyat tipini belirlemektir. Materyal ve Metod: Benign veya malign tiroid hastalıkları nedeniyle tiroidektomi operasyonu uygulanan 39 hasta çalışmaya alındı. Hastalar yapılan operasyon tekniğine göre 4 gruba ayrıldılar.Grup I (n:8) tek taraflı lobektomi ve istmektomi,Grup II (n:9) bilateral subtotal tiroidektomi,Grup III (n:12) totale yakın tiroidektomi,Grup IV (n:10) bilateral total tiroidektomi uygulanan hastalar şeklinde planlandı. Postoperatif 1. günde periferik venöz kanda tiroid hormonları, PTH ve kalsiyum düzeyleri bakıldı. USG ile geride kalan tiroid hacmi ölçüldü. Aynı işlemler 1. ve 6. ayda tekrarlandı. Aylık tiroid fonksiyon test sonucuna göre doz ayarlaması yapıldı. TSH' nın normal düzeylerde (0,3 – 5,6 μIU/mL) tutulması amaçlandı. Hipokalsemi; semptom varlığı veya serum total kalsiyum seviyesinin 8,1 mg/dL altındaki değerler kabul edildi. Bulgular: Hipotiroidizm açısından grup I de 8 hastanın hiçbirinde, grup II de 9 hastanın 5 (% 55) inde, grup III de 12 hastanın 10 (%83) unda ve grup IV de 10 hastanın tamamında hipotiroidizm gözlenmiştir. gruplar arasında ki ortalama PTH oranları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. gruplar arasında ortalama PTH oranları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı Tiroidektomi sonrasında grup III' deki 1 (%2,5) hastada kalıcı hipokalsemi gelişti. Gruplar arasında arasında geçici hipokalsemi gelişmesi açısından anlamlı bir ilişki mevcuttu. geçici RLS hasarı sadece 1 (%2,5) hastada ortaya çıktı. Kalıcı RLS hasarı hiç bir hastada görülmedi. Hastaların postoperatif dönemde geride kalan tiroid dokusu 1. gün, 1. ay ve 6. ayda ultrasonografik değerlendirme ile ölçüldü Sonuç: USG kullanımı cerrahın ameliyat öncesi tedaviyi planlamasında ve ameliyat sonrası hasta takibinde önemlidir. Postoperatif dönemde rezidü tiroid dokusu hastanın hipotiroidiye girmesini engellememekte ve hastada ilaç kullanma ihtiyacını gidermemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to determine the correlation between the magnitude of the tissue that is left in order to prevent the necessity for patients to use drugs due to hypothyroid in consequence of thyroidectomy operation, and thyroid functions, evaluate surgery complications and determine the type of operation to be carried out. Material and Method: A total of 39 patients that went through thyroidectomy operation due to either benign or malign thyroid diseases were included in the scope of the study. The patients were divided into 4 groups on the basis of the technique of the operation implemented. While Group I (n: 8) included patients that went through unilateral lobectomy and isthmectomy, Group II (n: 9) included bilateral subtotal thyroidectomy patients, Group III (n: 12) included near-total thyroidectomy patients and Group IV (n: 10) included bilateral total thyroidectomy patients. On the 1st postoperative day thyroid hormones, PTH and calcium levels were examined in peripheral venous blood. Residual thyroid volume was measured via USG. Later on, same procedures were repeated on the 1st and 6th months. Dosage adjustment was made in line with the monthly thyroid function test results. It was aimed to keep TSH at normal levels (0,3 - 5,6 μIU/mL). Hypocalcemia was considered in the presence of symptoms or if the serum total calcium level is determined to be lower than 8,1 mg/dL. Findings: In terms of hypothyroidism, while none of the 8 patients in group I were determined to have hypothyroidism, in group II 5 patients out of 9 (55%), in group III 10 patients out of 12 (83%) and in group IV all 10 patients were determined to have hypothyroidism. Comparing the average PTH rates between the groups did not produce any significant difference. In consequence of thyroidectomy operation, permanent hypocalcemia developed in 1 patient in group III (2,5%). A significant difference in terms of temporary hypocalcemia was determined between the groups. While temporary RLS damage was determined to have developed in only 1 patient (2,5%), permanent RLS damage could not be found in any patients. The residual thyroid tissue of the patients were measured at postoperative day 1, at the start of month 1 and at the start of month 6 through ultrasonographic assessment. Conclusion: USG usage is important for the surgeon to plan treatment before the operation and for patient follow-up after the operation. Residual thyroid tissue in the postoperative period prevents the patient from developing hypothyroid and negates the need for medication.