An audience research on Turkish TV series among Greek audience
Yunan izleyicilerde Türk televizyon dizisi izleyici araştırması
  1. Tez No: 558864
  2. Yazar: ELENI POTHOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türk dizileri, güncel popüler kültürün başarılı bir ürünüdür. Popüler kültür kitle ile olan ilişkisi nedeniyle şeytanlaştırılmış olsa da, anlamın inşa edildiği kültürün bir parçasıdır (Gans, 1999). Türk dizilerinin ayırt edici özelliği, modernlik ve muhafazakârlık arasındaki ayrımda kendine özgü bir alan ortaya çıkarmasıdır. Kırılgan Türk-Yunan ilişkileri ve ilk anda göze çarpan kültürel farklılıklar nedeniyle Türk dizilerinin Yunanistan'daki uzun soluklu başarısının incelenmesi çalışmanın ayırt edici özelliğini oluşturmaktadır. Çalışma her iki kültürün ortak noktalarına dikkat çekmektedir. Çalışmada, bu ortak noktaları daha iyi incelemek için“Kültürel Yakınlık”teorisi kullanılmıştır. Değişken olarak aile değerleri ve romantik ilişkiler seçilmiştir. İzleyicilerin bu Değişkenler ile ilgisini ölçmek için ankete katılanlara 2011-2017 yılları arasında Yunanistan'da yayınlanan dört popüler Türk dizisinden seçilmiş sekiz sahnede anlaşmazlık düzeylerini ya da benzerlikleri ölçen Web tabanlı bir anket uygulanmıştır. Sonuçlar Yunan izleyicilerinin çoğunlukla aile değerlerin ve romantik ilişki temsiliyle bağlantılı olduğunu gösteren kültürel yakınlık kavramını desteklemektedir. Videolar, kadın erkek ayrımı ve toplumsal cinsiyette baskı gibi toplumsal cinsiyet konularını kapsadığı zaman izleyiciler temsiliyet ile bağdaştıramamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish TV series are a successful product of the current popular culture. Even though popular culture has been demonized for its association with mass, it is a part of culture in which meaning is constructed (Gans, 1999). The distinctiveness of the example of Turkish TV series lays on the fact that it is found in a limbo between modernity and conservatism because of its idiosyncrasy. Turkish series' long-lasting success in Greece, therefore, makes it a challenging example to study not only because of the sensitive Greek-Turkish relations but also because of its ostensible cultural differences. Still, when examined more closely, then a commonplace of both cultures emerges. Cultural proximity has been suggested as the ground to explain this engagement. Family values and romantic relationships were selected as indicators of cultural proximity.To measure the affiliation of the audience with these indicators, a Web-based survey was conducted, in which the respondents had to express their level of agreement or likeableness to eight scenes extracted from four popular Turkish drama series, which have been broadcasted in Greece between 2011-2017. The results verified the notion of cultural proximity pointing out that the Greek audience affiliated for the most part with the representation of the family values and romantic relationship. Nonetheless, when the videos encapsulated gender issues like gender discrimination and gender oppression, then the audience did not affiliate with the representation.