Farklı ağaç türlerinden elde edilmiş tek ve çift sıra zımbalı birleştirme yerlerinin yanal makaslama direnç değerlerinin incelenmesi
Investigation of lateral shear resistance of one and two row multi staple joints constructed from different wood species
- Tez No: 558899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Wood Products, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında tek zımbalı, tek sıra (2, 3, 4) çoklu zımbalı, çift sıra (2, 4, 6, 8) çoklu zımbalı sarıçam, kızılağaç ve kayından üretilen birleştirme yerlerinin maksimum yanal makaslama dirençleri araştırılmış. Kayın ağacından üretilen tek sıra 4 zımbalı birleştirme yerlerinin yanal makaslama direnç değeri, diğer ağaç türlerinden üretilenlerden istatistiksel olarak daha yüksek çıktığını göstermiştir. Genel itibariyle bu ilişki tek sıra 3 zımbalı ve 2 zımbaları birleştirme yerlerinde de geçerlidir. İki sıra zımbalı birleştirme yerlerinde de 8 zımbalı kayın birleştirme yerlerinin direnç değerleri, kızılağaç ve sarıçamdan üretilen birleştirme yerlerinkinden istatistiksel olarak daha yüksek çıkmıştır. Bu istatistiksel fark durumu çift sıra 6 zımbalı birleştirme yerlerinde aynı olup 4 zımbalıda daha az, 2 de ise tamamen ortadan kalkmaktadır. Tek ve çift sıra zımbalı birleştirme yerlerinde zımba sayısının sırasıyla 2'den 4'e birer ve 2 den 8'e ikişerli artması birleştirme yerlerinin maksimum yanal makaslama dirençlerini istatistiki olarak artırmıştır. Sadece tutkallı birleştirme yerleri arasındaki ilişki yoğunluğu en yüksek kayın birleştirme yerleri en yüksek direnç değerini verirken bunu istatistiki olarak sırasıyla kızılağaç ve sarıçam takip etmiştir. Tutkallı zımbalı birleştirme yerlerinde ise benzer ilişki söz konusudur. Tek sıra zımbalı birleştirme yerleri için türetilen tahmin denklemleri makul sonuçlar verip aynı denklemlerin 1,7 ile çarpımı sonucu elde edilen denklemlerde çift sıra zımbalı birleştirme yerleri için makul sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the lateral shear resistances of one-row (2, 3, 4) and two row (2, 4, 6, 8) multi-staple joints constructed from scotch pine, alder and beech wood were investigated. The lateral shear resistances of the one-row 4 staple joints constructed from beech wood were statistically higher than those manufactured from other wood species. In general, this relationship is valid for one-row 3 staples and 2 staples joints. The lateral shear resistances of two-row 8-staple beech joints were statistically higher than those of the joints constructed from alder and scotch pine. This statistical difference situation is the same in two rows 6 staple joints and less in 4-staple joints but totally gone in 2-staple joints. The increase in the number of staples from 2 to 4 with an increment one for one-row joints and 2 to 8 with an increment two for two row joints increased the maximum lateral shear strengths of the joints. While the beech joints with the highest relation density between the only glued joints have the greatest resistance value and they are statically followed by alder and scotch pine respectively. The glued and stapled joints have a similar trend as well. The prediction equations derived for one-row stapled joints yield reasonable results and the equations obtained by multiplying the same equations by 1,7 yielded reasonable results for two-row stapled joints.