Öğretmenler arasındaki kuşaklararası bilgi paylaşımı düzeyleri ile kuşaklararası öğrenme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between intergenerational knowledge sharing and intergenerational learning among teachers
- Tez No: 558938
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin kuşaklararası bilgi paylaşımı ile kuşaklararası öğrenmeye ilişkin algı düzeylerini saptamak ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı ilişkisel (korelasyonel) nitelikte betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili Gebze ilçesindeki kamu ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında görev yapmakta olan orantısız tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilmiş 464 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Yi (2009) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanan“Kuşaklararası Bilgi Paylaşımı Ölçeği”ile Kazak (2016) tarafından geliştirilen“Kuşaklararası Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilere; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi ve varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin kuşaklararası bilgi paylaşımına ilişkin algılarının yüksek düzeyde, kuşaklararası öğrenmeye ilişkin algı düzeylerinin de çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca, kuşaklararası bilgi paylaşımı ile kuşaklararası öğrenme arasında pozitif yönlü yüksek düzey bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perception levels of intergenerational knowledge sharing and intergenerational learning of teachers and to reveal the relationship between these variables. This study is a qualitative descriptive research which uses the relational screening model. The sample of the study consists of 464 teachers chosen by disproportionately stratified sampling method in public primary, secondary and high schools in Gebze district of Kocaeli province in the academic year of 2018-2019. The data were gathered via“Intergenerational Knowledge Sharing Scale”which was developed by Yi (2009) and adapted to Turkish by the researcher, and“Intergenerational Learning Scale”which was developed by Kazak (2016). Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test and variance analysis, regression and correlation analysis were applied to the data. The results of the study revealed that teachers' perceptions about intergenerational knowledge sharing were at a high level and their perceptions about intergenerational learning were very high. Furthermore, a positive high correlation was found between intergenerational knowledge sharing and intergenerational learning.