Otizmli çocukların tv izleme alışkanlıklarının ebeveyn ve uzman görüşüne göre betimlenmesi
A description of television viewing habits of children with autism according to parent and expert opinion
  1. Tez No: 558945
  2. Yazar: ALPEREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, otizmli çocukların televizyon ile etkileşimlerini, onların televizyon izleme alışkanlıkları üzerinden incelemektedir. Çalışma verilerinin toplanmasında literatürden faydalanılmıştır. Ardından Ankara'da yer alan bir özel eğitim uygulama merkezinde okumakta olan 12 otizmli öğrencinin ebeveynleriyle mülâkatlar gerçekleştirilerek çocuklarının televizyon izleme alışkanlıkları ile genel sosyal yaşantıları üzerine bilgi toplanmıştır. Aynı özel eğitim merkezinde otizmli çocuklarla çalışmakta olan, çeşitli alanlarda uzman 7 eğitimciyle de mülâkatlar gerçekleştirilmiş ve otizmli çocukların televizyonla etkileşimine dair uzman görüşlerinin alınması sağlanmıştır. Sonrasında 12 otizmli çocuk özel eğitim uygulama merkezinin uygulama odasında televizyon karşısına oturtularak resmî prosedürlere uygun biçimde belirlenen çeşitli yayınları izlemeleri sağlanmıştır. Tüm araştırma yöntemlerinin sonucunda çocukların televizyondan etkin biçimde öğrenme davranışı gerçekleştirebildikleri, kişi ve olayları ayırt edebildikleri ve hafızalarında tutabildikleri sonucuna varılmıştır. Buna göre otizmliler için daha gelişmiş bir televizyonculuk anlayışının gerekli olduğu düşünülmüş ve bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the interaction of children with autism with their television viewing habits. The literature was used to collect study data. Subsequently, information on the children's television viewing habits and their overall social lives was gathered by conducting interviews with parents of 12 students with autism who were studying in a special educational institution located in Ankara. Furthermore, interviews were carried out with 7 educators who are working with children with autism in the same institution, and thus, expert opinions were received. Afterwards, 12 children with autism were placed in front of the television in the practice room and were enabled to watch various publications determined in accordance with official procedures. As a result of all research methods conducted, it has been concluded that children can effectively learn behavior from television, distinguish between individuals and events and keep them in their memory. In accordance with this, it was realized that a more advanced understanding of television for individuals with autism was required and a model proposal was developed.