İlköğretim eğitim materyallerinin görsel tasarımın öğrenmesürecine etkisi
The effects of the educational materials of the elementary schooll on the process of learning visual desingn
- Tez No: 558959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS KETİZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknolojik gelişmelerin hız kazanması doğrultusunda büyük bir değişim gösteren günümüz toplumunda, eğitim sisteminin de bu büyük gelişime ayak uydurup uyduramadığı tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, ilköğretimde kullanılan eğitim materyallerinin, görsel tasarımın öğrenme sürecine üzerine etkisi araştırılıp, ilköğretim 1. kademe 4. sınıf da eğitim – öğretim alan 20 öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. Öğrencilerin etkileşimli tahta kullanılan sınıflarda aldıkları eğitim sayesinde öğrenme düzeylerinde değişim olup olmadığı saplanmak istenmiştir. Yapılan araştırma Tek Grup uygulama modelindedir. Çalışmanın ilk basamağında öğrencilere natürmort ile ilgili görsel gösterilerek ve klasik eğitimle bilgi verilerek bunu çizmeleri istenmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında ise etkileşimli tahta kullanılarak aynı konu detaylı bir şekilde tekrar anlatılmış ve çalışmanın son basamağında uygulama çalışması yeniden yaptırılmıştır. Çalışmada temel tasarım elemanlarından oran –orantı, leke ve çizgi olmak üzere 3 kriter belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin uygulama çalışmaları 3 uzman eğitimci tarafından değerlendirilmiştir. İlköğretim okulunda yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, etkileşimli tahta ile anlatılmasıyla öğrencilerin öğrenme seviyelerinde önemli bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to determine if the system of the education can keep pace with today's society's rapid change with accelerating technological advancement. In accordance with this purpose, the effects of the educational materials used in elementary education, on learning visual design were researched. Twenty students who receiving their education in 4th class incorporated into the study. In this study, it was aimed to determine that if there's change in the level of learning of students in classes with interactive boards. The study is in the model of single group. At the first stage of the study, visuals about natürmort (still life) was shown to the students with the information given by classical education and the students were asked to draw. At the second stage of the study, the same subject was explained to the students but this time, interactive board was used. They were asked to draw in this stage too. In the study, three basic design elements namely ratio-proportion, line and stain were identified as the criterions. At the end of study, the pictures of students were analyzed by three expert academicans. The data obtained fron study were analyzed by the SPSS program. The results show that using interactive board significantly increased the students' learning levels.