Güler Akalan'ın gravür uygulamaları ve sanat anlayışı
Güler Akalan's engraving applications and her artistic perspective
- Tez No: 558958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA HÜLYA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güler Akalan'ın yaşamı, hayat felsefesi, sanatta ki yolculuğu ve sanat adına yaptığı tüm çalışmaları, onun ulusal ve evrensel bakış açısını, Türk Baskıresim Sanatındaki önemli yerini belirlemektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda sanatçının yaptığı gravür çalışmalarında 25 tanesi değerlendirmeye alınarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Çalışmaların incelenmesinde kaynak tarama ve nitel araştırma türlerinden tarihsel yöntemle araştırma modeli de kullanılmıştır. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapan sanatçının da görüşleri alınarak eser analizlerine yön verilmiştir. Açık uçlu yapılandırılmamış sorulardan oluşan görüşme yöntemi ile elde edilen veriler eser analizi yöntemi ile değerlendirilmiş ve araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Sonuç olarak, kişi ve sanat eseri arasında bir geçiş oluşturan Akalan, tüm çalışmalarında kendine ait özellikleri bir araya toplamayı başarmıştır. Bu bağlamda Türk Resim Sanatı içinde, özgün baskıresmin de adını duyurmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine Güler Akalan's life, philosophy, her journey in art and all the works she did in the name of art, her national and universal perspective, and herdistinctive place in Turkish painting. In line with the purpose of the study, 25 of the artist's paintings were analyzed. Analyses were done through historical research method stemming from literature review and qualitative research tecniques. Views of theArtist who is continuing her works atthe Gazi University Faculty of Education, Department of Painting and Sculpture were also included in the defining process of the artwork analysis. The data, obtained by the interview method consisting of qualifying questions, were evaluated by the work analysis method and evaluated by the researcher. As a result, Akalan, who creates a transition between the individual and the work of art, has managed to gather her own artistic characteristics in all her works. In this context, she also made a name for herself among the Distinctive Print Painting of the Turkish painting.