The mediating role of justice perception on the relationship between revenge behavior and basic psychological need satisfaction
İntikam davranışları ile temel psikolojik ihtiyaçlar ilişkisinde adalet algısının aracı rolü
- Tez No: 559004
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu iki çalışma, adalet algısının; intikam ve temel psikolojik ihtiyaçlar ilişkisindeki rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Geçmişteki çalışmalar insanların temel psikolojik ihtiyaçlarının, adaletsizliğe uğradıklarında tatmin olmadıklarını göstermiştir. İlk çalışmada bu önerme, katılımcıların mağdur konumuna düştükleri kendi hayatlarından bir deneyimleriyle test edilmiştir. 300 katılımcı (195 kadın) pozitif ve negatif duygu, temel psikolojik ihtiyaçlar, öznel zindelik ve yaşam doyumu ölçeklerini tamamlamışlardır. Sonuçlar, adaletsizlik, negatif kontrol ve kontrol grupları için temel psikolojik ihtiyaçlar arasındaki istenilen farkları ortaya koymamışlardır. İlaveten ilgili kaynaklarda, intikam eylemlerinin adaletsizlik eylemlerini takip ettiği çoğunlukla kabul edilmektedir. Bu yapının arkasındaki neden, insanların bir saldırı sonucu zarar görmüş adaletin onarılmasına duydukları istek olarak açıklanmaktadır. İkinci çalışmada, adaletin temel ihtiyaçların tatminini artırdığına dair geçmiş bulgulardan da yola çıkarak, intikam davranışlarının temel ihtiyaçların tatmini üzerindeki etkisi, yükselen adalet algısı üzerinden incelenmiştir. Deneysel bir çalışma olan ikinci çalışmada, 47 katılımcı (27 kadın) yazım yeteneklerine dair negatif bir geri bildirim almış, sonrasında kendilerine intikam alma fırsatı sunulmuştur. Katılımcılarda prosedürel ve dağıtımsal adalet algısı, pozitif ve negatif duygu ile temel psikolojik ihtiyaçlar, intikam güdümlemesinden önce ve sonra ölçülmüştür. Katılımcılar kendilerine intikam alma fırsatı sunulduktan sonra; temel psikolojik ihtiyaçlarının tatmininde, pozitif duygularında ve dağıtımsal adalet algılarında yükselme bildirmişlerdir. Bunun yanında intikam davranışları, bahsedilen değişkenleri yordamakta başarısız olmuştur. Bulgulardan yapılabilecek çıkarımlar tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için çeşitli değişikler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present two studies aim to understand the role of justice perception on the relationship between revenge and basic psychological needs satisfaction. Previous studies have shown that when people are treated unjustly, their basic psychological needs showed frustration. In the first study, this proposition is tested with people's own experiences where they were victimized. Three hundred participants (195 females) completed the measurements of positive and negative affect, basic psychological needs satisfaction, vitality and satisfaction with life. The results were found lacking the desired differences for psychological needs satisfaction between injustice, negative affect and control groups. Further in the literature, it was mainly accepted that the acts of revenge proceed acts of injustice. The reason behind this pattern was explained as people's desire to restore justice Proceeding in line with the previous findings that suggested justice increases needs satisfaction, the effect of revenge behavior on needs satisfaction through the increase in perceived justice was investigated in the second study. In an experimental design 47 participants (27 females) received negative feedback about their writing abilities, then were presented with the opportunity to take revenge. Procedural and distributive justice perceptions, positive and negative affect and basic needs satisfaction were assessed before and after the revenge manipulation. Participants reported higher satisfaction for their psychological needs, positive affect and perceptions of distributive justice, after the revenge opportunity. However, revenge behavior failed to predict any of the changes in the mentioned variables. Implications of the findings were discussed and several alterations for future research were proposed.