İş-aile çatışmasının işe bağlılık üzerindeki etkisi: Konaklama işletmeleri çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of work-family conflict on work engagement: A research on employees of accommodation
- Tez No: 559074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, iş-aile çatışmasının işe bağlılık üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda ilgili alan yazın taraması yapıldıktan sonra iş-aile çatışmasının konaklama çalışanlarının işe bağlılık düzeyleri üzerinde etkisini tespit etmek amacıyla otel çalışanlarına anket uygulanmıştır. Anket Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun ilinin konaklama işletmelerinde çalışan bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Toplam 430 kullanılabilir veriye ulaşılmıştır. Araştırma doğrultusunda iş-aile çatışmasının işe bağlılık üzerinde etkisi belirlenmiş, örneklem grubunda demografik özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterip göstermediği incelenmiştir. Katılımcıların iş-aile çatışması ve işe bağlılık düzeylerinin onların demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırmanın yan amacı olarak belirlenmiştir. Anket yoluyla toplanan ham veriler SPSS programıyla, t testi, ANOVA testi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanarak değerlendirmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, zaman ve gerilim temelli iş-aile çatışması boyutlarının katılımcıların işe bağlılık düzeyleri ile anlamlı bir ilişkisinin ve etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarında katılımcıların iş-aile çatışması ve işe bağlılık düzeylerinin çalışanın eğitim seviyesine ve çalıştığı pozisyona göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca katılımcıların medeni durum ve yaşlarının davranış temelli iş-aile çatışması düzeylerinde anlamlı bir farklılıklarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to investigate the effect of work-family conflict on commitment. In this respect, after a relevant literature review has been done, a survey has been prepared and submitted to hotel employees in order to determine the effect of work-family conflict on their commitment levels. The survey was conducted on individuals working in 3, 4 and 5 star accommodation establishments of Samsun province in the Central Black Sea region. A total of 430 usable data were reached. In accordance with this research, it was examined whether the effect of work-family conflict on commitment depends on demographic characteristics in the determined sample group. The aim of the study was to determine whether the participants' work-family conflict and their commitment levels differed to their demographic indicators. The raw data collected through the survey (collected using the survey) were evaluated using the SPSS program, t-test, ANOVA test, correlation and regression analysis. As a result of the research, it is argued that the work-family conflict and its dimensions of the participants affect the level of commitment to work. According to the results of the analysis, it was found that the work-family conflict and commitment levels of the participants showed a significant difference according to the education level and the position of the employee. In addition, it was determined that the marital status and age of the participants had a significant difference in the case of work-family conflict based on the behavior they confronted.