Engelli çocuklar ile engelli olmayan çocukların annelerinin fiziksel aktivite düzeyi ve fonksiyonel kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical activity level and functional capacities of the mothers of children with disabled and non-disabled children
- Tez No: 735266
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, engelli çocuğu olmayan annelerin, zihinsel engelli çocuğu olan annelerin ve fiziksel engelli çocuğu olan annelerin fiziksel aktivite, fonksiyonel kapasite ve depresyon düzeylerini değerlendirmek amaçlandı. Bu araştırma Ocak 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmaya Gaziantep ilinde yaşayan engelli çocuğu olmayan 35 anne, zihinsel engelli çocuğu olan 35 anne ve fiziksel engelli çocuğu olan 35 anne olmak üzere toplam 105 kadın dahil edildi. Gönüllülerin yaşları 23-59 yıl arasında değişmekteydi. Sosyodemografik veriler kaydedildi. Araştırmaya katılan annelerin fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (IPAQ); fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT); depresyon düzeyleri Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile değerlendirildi. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 24.0 paket programı kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda; engelli çocuğu olmayan anneler ile zihinsel engelli çocuğu olan anneler ve fiziksel engelli çocuğu olan anneler IPAQ toplam MET değerleri yönünden benzerdi (p>0.05). 6DYT yürüme mesafeleri yönünden gruplar arasında anlamlı farklılık bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the physical activity, functional capacity and depression levels of mothers without children with disabilities, mothers with children with mental disabilities and mothers with children with physical disabilities. This research was conducted from January 2020 to November 2021. A total of 105 women, including 35 mothers with no disabled children, 35 mothers with mentally retarded children and 35 mothers with physically disabled children, living in Gaziantep province were included in the study. The ages of the volunteers ranged from 23 to 59 years. Sociodemographic data were recorded. The physical activity levels of the mothers participating in the study were determined by the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ); functional capacities 6 Minute Walk Test (6MWT); Depression levels were evaluated with the Beck Depression Inventory (BDI). IBM SPSS Statistics 24.0 package program was used for data analysis. As a result of the analyzes made; Mothers without a disabled child and mothers with mentally disabled children and mothers with physically disabled children were similar in terms of IPAQ total MET values (p>0.05). There was no significant difference between the groups in terms of 6MWT walking distances (p>0.05).