Mikroenkapsülasyon ile kitosan ve propolis karışımının kaplama materyali olarak kullanımı
The use of the mixture of chitosan and propolis as coating material with microencapsulation method
- Tez No: 559093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVCİHAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kitosan, kimyasal yapı olarak selüloza benzeyen ve doğada selülozdan sonra en sık rastlanan biyopolimerdir. Kitosan, çöktürme, nem tutma, film oluşturma, antimikrobiyal etki, enzim immobilizasyonu gibi çok çeşitli fonksiyonları nedeniyle ilaç, kozmetik, tıp, tarım gibi çeşitli endüstrilerde sınırsız kullanım alanlarına sahiptir. Propolis, bal arıları tarafından ağaçların kozalak ve kabuklarından, bitkilerin tomurcuk ve filizlerinden toplanan çeşitli yağlar, polenler, özel reçine ve mumsu maddelerin karışımından oluşan; çok kuvvetli anti-viral, anti-bakteriyel, anti-fungal özellikleri yanında anti-inflamatör, anti-ülser, lokal anestetik, antitümör, bağışıklığı uyarıcı çok sayıda yararlı biyolojik aktiviteye sahip yapışkan bir maddedir. Bu özellikleri göstermesi nedeniyle tıp, apiterapi sağlık besini ve biyokozmetik alanında kullanımını yaygınlaştırmıştır. Mikroenkapsülasyon, sıvı, katı veya gaz formundaki değişik mikro boyuttaki maddeleri kapsüller içinde paketleme teknolojisi olarak tanımlanır. Bu teknikte kaplanan materyal belirli şartlar altında kontrollü oranlarda serbest hale geçer. Aynı zamanda mikroenkapsülasyon, kaplanan materyali sıcaklık, nem ve mikroorganizma gibi faktörlerden koruyan bir yöntemdir. Mikroenkapsülasyon tekniğinin kimya, ziraat, gıda ve yem, tıp, eczacılık, veterinerlik, biyoteknoloji, çevre ve tüketici ihtiyaçları gibi çok geniş kullanım alanları vardır. Mikroenkapsülasyon teknolojisinde kullanılan kaplama materyalleri çok çeşitli olup, organik veya inorganik esaslı olabilir. Bu çalışmada, mikroenkapsülasyon teknolojisinde kitosan ve propolis karışımının kaplama materyali olarak kullanım olanakları irdelenmektedir. Çalışmada propolis ve kitosan ile mikroenkapsüller elde edilmiş SEM sonuçları ile yüzey özellikleri belirlenmiş anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Antimikrobiyal çalışmalarda validasyon sonuçları ve istatistiksel veriler anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Chitosan is a bioplymer that resembles cellulose with its chemical structure, and it is the most frequently encountered one in the nature after cellulose. Chitosan has an unlimited scope of use in various industries such as medication, cosmetics, medicine and agriculture because of its various funcitons such as precipitation, moisture holding, film-forming, antimicrobial effect and enzyme immobilization. Propolis is a sticky substance that is formed by the mixture of various lipids, pollens, special resin and waxy substances which are gathered from the cones and barks of trees and buds and sprouts of plants by honeybees, and it has very strong anti-viral, antibacterial, and anti-fungal qualities along with anti-inflammatory, anti-ulcer, local anesthetic, anti-tumor, and a great number of useful biological activities that stimulate immunity. Because of these quatilites, propolis' use has become widespread in the fields of medicine, apiteraphy, healthy food and biocosmetics. Microencapsulation is defined as the technology of packaging substances in the states of liquid, solid or gas with different micro sizes in capsules. The substance that is coated with this method transforms into free state in controlled rates under certain circumstances. Also, microencapsulation is a method that protects the coated substance from factors such as temperature, moisture and microorganism. Microencapsulation method has a vast area of use such as chemisty, agriculture, food and feed, medicine, pharmaceutics, veterinary medicine, biotechnology, and enviroenment and consumer requirements. The coating substances in the technology of microencapsulation are quite varied and can have organic or inorganic basis. In this study, the probability of the use of chitosan and propolis' mixture as a material for coating in the microencapsulation technology is examined. In the study, microencapsules were obtained with the use of propolis and chitosan, surface properties were determined through SEM results, and meaningful results were achieved. Validation results and statistical data are meaningful in antimicrobial studies.