Geçmişten günümüze geleceğin konutu ve ortaya çıkan kavramlar
From the past till present house of the future and the concepts
- Tez No: 559214
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF GÜNELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişten günümüze kadar olan bu süreçte insanlar güvenli, konforlu ve çevreye uyum sağlayabilen yapılar inşa etmeye çalışmaktadırlar. İnşa edilen binalar, gelişen teknoloji ve ileri görüşlülük sayesinde eski tarihlerden bu yana, geleceğin konutu tasarımları üzerine birçok fikirler öne sürülmüştür. Bu fikirlerle birlikte; hızlı nüfus artışı, çevre kirliliği, doğal kaynakların azalması, enerjini maliyetinin artması, konfor ihtiyaçlarının değişmesi ve sanayi çağının yerini bilgi çağına bırakmasıyla binaların tasarımları, donanımları da daha farklı bir hal almaya başlamıştır. Bu yeni bina tasarımları ve bina algısındaki değişim, ilerleyen teknolojiye paralel olarak kendini geliştirmektedir. Daha önceki süreçlerde, yani geçmiş yüzyıllardan süregelen yaklaşımlar, insanların daha rahat, daha sağlıklı ve konforlu bir hayat yaşamalarını hedeflemiştir. Bu yaklaşımlar ilk olarak 19. yy ve öncesinde kent ölçeğinde ele alınarak tasarlanmıştır. Yaklaşımların çoğu dönemin gerek teknolojik koşulları, gerekse sosyal yapı yetersizlikleri sebebiyle uygulamaya geçememiştir. Daha sonraki süreçlerde kent ölçeği küçülerek tasarlanan ütopyalar ve projeler konut bazında ele alınmıştır. Teknolojinin de gelişmesiyle üst düzey konut modelleri tasarlanmış ve günümüzde hala yeni arayışlarla tasarlanmaya devam etmektedir. Bu süreçte geçmişten günümüze var olan binalar ve yeni yaklaşımlarla tasarlanan bina modelleri incelenecek, geleceğin konutu tasarımında ortaya çıkan kavramlar ele alınacaktır. Bu kavramların, süreç içerisinde değişimlerinden ve gelişim aşamalarından bahsedilecektir. Konut yapısındaki bu gelişimin ilk halinden son haline kadar hangi değişimleri yaşadığı analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this process, from the past to the present day, people are trying to build structures that are safe, comfortable and adaptable to the environment. Thanks to the built buildings, the developing technology and the vision, many ideas have been put forward on the designs of your future houses since ancient times. Along with these ideas; With the rapid population growth, pollution of the environment, decrease of natural resources, increase of energy cost, change of comfort needs and leaving the age of the industri and information, the designs of the buildings and their equipment have begun to be different. The changes in these new building designs and building perceptions are improving in parallel with the advancing technology. In the past, the ongoing approaches of the past centuries have been aimed at making people live a more comfortable and more healthier. These approaches were first designed in the 19th century and early in the city scale, and most of them were not able to apply due to technological conditions and social structure inadequacy. In later periods, utopias and projects designed with diminishing urban scale were handled on housing basis. With the development of technology, high-end housing models have been designed and still continue to be designed with new quests. In this process, the existing buildings and the building models designed with new approaches will be examined and the concepts emerged in the design of the future house will be discussed. These concepts will be talked about in the process and the stages of development. This change in housing structure will be analyzed from the beginning to the end.