Özel güvenlik hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety at private security services
- Tez No: 559216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA DALBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Education and Training, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanların faaliyet konularına bakılmaksızın iş kazaları ve meslek hastalıklarına maruz kalmaması için önleme politikaları geliştirilmesi hedef olarak benimsenmiş, bu amaçla da 39 adet yönetmelik yayımlanarak uygulamaya konmuştur. Bahsedilen kurum/kuruluş, çalışanlar, çırak ve stajyerlerinde hedef kitle olarak değerlendirilmesi ve önleme politikalarının geliştirilmesi çerçevesinde; İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri (hizmet içi eğitim, mesleki eğitim), risk değerlendirmeleri, acil durum planları, çalışan temsilcilerinin belirlenmesi, destek elemanı görevlendirilmesi, isg kurullarının oluşturulması, vb. konular gündeme gelmiştir. Bu konuların uygulandığı alanlardan biri de iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları tebliğine göre tehlikeli sınıfta yer alan özel güvenlik faaliyetleridir. Bu sebeple özel güvenlik hizmetlerinde çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği bilgi/bilinç seviyelerinin değerlendirilmesi amacıyla İstanbul'da Adliye, Alışveriş Merkezi, Havalimanı ve Üniversite bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerine yönelik anket yapılmış ve bu anket sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında; İş sağlığı ve güvenliği konusunda, özel güvenlik hizmetlerindeki uygulamalar ve özel güvenlik görevlilerinin bu konudaki bilgileriyle, iş hayatına bakış açıları 'İş Sağlığı ve Güvenliği' çerçevesinde değerlendirilmiş olup, hizmet verilen kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgilere ulaşma düzeyleri araştırılmıştır. Anket; demografik (17 soru) ve iş sağlığı ve güvenliği (35 soru) olmak üzere toplam 52 sorudan oluşmakta olup, 425 özel güvenlik görevlisi üzerinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, özel güvenlik görevlilerinin, 6331 sayılı 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' hakkında bilgi sahibi oldukları, iş hayatları boyunca çalıştıkları kurumlarda görevli iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından verilen eğitimlerin (hizmet içi eğitim, iş sağlığı ve güvenliği) mesleki açıdan yeterli olduğu, yapmış oldukları iş nedeniyle maruz kalabilecekleri meslek hastalıklarının neler olduğu konusunda ve karşı karşıya kalabilecekleri iş kazaları hakkında bilgi sahibi oldukları genel sonuç olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
By the time that law no: 6331 Occupational Health & Safety Law goes in effect, developing prevention policies has been targeted to all works and public and private companies, to employers and representative of employers, including apprentices and interns, regardless of looking their subject of activity. For this purpose, 39 regulations has been published and gone in effect. Institutes and Organizations, workers apprentices and interns that mentioned has been considered as target groups. Within the scope of developing prevention policies; Health & Safety trainings (on the job training, vocational training), risk assessments, emergency case plans, assignment of workers representatives and support members, forming Health & Safety committee etc. has been added to agendas. Private security services is one of the scopes considered as 'Hazardous' according to the Occupational Health & Safety Work Hazard Classes Notification. Therefore, a survey has been conducted to private security service workers at courthouse, shopping center, airport and university, to assess workers awareness about occupational health and safety. Then this survey results has been assessed. Within the scope of this study; about occupational health and safety, practices on private security services and information of private security workers has been assessed, Access rate to the information about occupational health and safety has been investigated. The survey has 17 demographic questions and 35 questions about Occupational Health& Safety. Survey has been assessed on 425 private security personnel. As general conclusion, it has been observed that, all private security personnel is aware of 'Occupational Health and Safety Law – Law No: 6331', all trainings (on the job training, Occupational Health and Safety training) that has been conducted by Occupational Safety Specialist and Occupational Physician of their workplaces are enough for vocational purposes, all personnel are aware of occupational diseases and incidents that they may face due to their job.