Kasık fıtıklarında lichtenstein ve desarda onarımlarının postoperatif kronik ağrı yönünden karşılaştırılması
Comparison of lichtenstein and desarda repairs in inguinal hernias in terms of postoperative chronic pain
  1. Tez No: 740407
  2. Yazar: ERSİN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Gelişmekte olan kasık fıtığı cerrahisinde operasyonun başarısını artık nüksün yanında hasta konforu da belirlemektedir. Yama kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlarda nüks belirgin olarak azalmakla birlikte yamanın getirmiş olduğu problemler ile hasta konforu olumsuz etkilenebilmektedir. Desarda tarafından tarif edilen yamasız teknik fizyolojiye uygunluğu ve düşük nüks oranları ile dikkati çekmektedir. İnguinal herni tamirinde teknik olarak tamamen farklı iki ayrı teknik olan Desarda onarımı ve Lichtenstein'ın tariflediği anterior prolen yama tekniğinin kronik ağrı ve hasta konforu üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: Kasık bölgesinde ağrı ve / veya şişlik şikâyetleri ile Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, inguinal herni tanısı alan hastalar prospektif ve randomize olarak herbiri 100'er hastadan oluşan iki ayrı gruba alınarak, birinci gruba (D) Desarda onarımı, ikinci gruba (L) Lichtenstein yama tamiri uygulandı. Femoral ve nüks hernisi olanlar, kadın hastalar,18 yaşının altında olanlar ve yara iyileşmesini bozacak sitemik hastalığı bulunanlar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalara uygulanacak olan anestezi şekli, uygulanacak olan ameliyat tekniğini bilmeyen, hasta istek ve uyumunu da dikkate alan Anestezi konsültan doktoru tarafından belirlendi. Hastalarda kronik ağrının değerlendirilmesinde birincisi kronik kasık ağrısının insidansını (anket-a), ikincisi ağrıyı karakterize edip kronik ağrının fonksiyonlar üzerine etkisini (anket-b) ve üçüncüsü (anket-c) ise ağrının şiddetini tayin etmeye yönelik üç anket çalışması ameliyat öncesi ve ameliyattan sonrası 1. yıl dolduktan sonra uygulandı. BULGULAR: Takip süreleri 12 ile 40 ay arasında(D grubu ortanca 26,L grubu ortanca 25) değişmekte olan 176 hastadan her iki grupta da ikişer hastada nüks gözlendi(p=1.000). Komplikasyonlar açısından 2 grup arasında anlamlı fark yoktu(p>0.05). Ameliyat öncesinde yapılan ağrı skorlamasında gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı fark yoktu(p>0.05).Postoperatif ağrı değerlendirilmesinde birinci yıldaki kronik ağrı insidansı ve ağrının neden olduğu aktivite kısıtlılıklarında, kronik ağrının mevcut olduğu hastalarda ağrı şiddetinin tayininde anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). D grubunda ameliyat süresi 44.5±3.7dk,L grubunda ise 56.7±2.97 dk olarak tespit edildi ve aradaki fark istatistiki olarak analamlıydı(p0.05) .Normal aktivitelerine dönüş süresi D grubunda 6,3±1.03 gün, L grubunda 6.6±1.12 gün, (p>0.05). SONUÇ: Desarda onarım tekniği, miyopektineal açıklığı fizyolojıye uygun olarak kapatması, yabancı cisim içermemesi, kolay uygulanabilir ve düşük maliyetli olmasının yanında tüm dünyada en sık uygulanan fıtık ameliyatı olan Lichtenstein tekniği ile benzer nüks,komplikasyon,kronik ağrı ve konfor sonuçları içermesi ile fıtık cerrahisinde güvenle uygulanabilir bir yöntemdir. ANAHTAR KELİMELER: İnguinal herni, Desarda onarımı, Lichtenstein, kronik ağrı, hasta konforu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Patient comfort is one of the main outcome and success of the inguinal hernia repair technic. Mesh usage significantly decreases recurrence rate however, the problems due to mesh usage negatively affects the patient comfort. Desarda's hernia repair technique, using a strip of external oblique aponeurosis, gained importance with being more physiological and having low recurrence rates. The aim of the study is to compare the affects of Desarda technique and Lichtensteins procedure in terms of chronic pain and patient comfort. PATIENTS AND METHODS: Patients with pain and swelling complaints at inguinal region and diagnosed as inguinal hernia, at Konya Training and Research Hospital, were randomised into 2 groups as Desarda (D) and Lichtenstein (L). There were 100 patients in each groups. Patients with femoral or recurrent hernia, female patients, patients less than age of 18 years and patients with systemic disorders that would impair wound healing were excluded from the study. The type of anesthesia for all patients, designated by the consultant anesthesiology specialist who were considered the patient accordance and did not know the type of operation. The chronic pain was evaluated by a questionnaire for testing the incidence of the chronic pain (questionnaire a), investigating the effect of the pain on the functions, characterizing the pain (questionnaire b), and constituting the intensity (questionnaire c), of the chronic pain. All three questionairres were filled before the operation and after 1 year from the operation. RESULTS: There were 176 enrolled in the study. The median follow up time was 26 (12-40) months (26 months in Desarda group and 25 months in Lichtenstein group). There were 2 cases with recurrence in each groups. In terms of preoperative pain scores, the groups were similar (p>0,05). For the evaluation of the chronic pain in the first year, pain incidence, intensity and limited activity were similar between groups (p>0,05) In D group the mean operation time was significantly lower (44.5±3.7 min in D group and 56.7±2.97 min in L group) (p0,05). Time of return to normal daily activity was 6,3±1.03 days in group D, 6.6±1.12 days in group L (p>0,05). There was no significant difference in terms of complication rate (p>0,05). CONCLUSION: Desarda technique can safely used for hernia repair with its similar recurrance,complications and chronic pain rates with the most commonly used Lichtenstein technique. Moreover, it is advantageous with physiological closure of myopectineal orifice, being easy to perform, not containing foreign material and being cost-effective. KEYWORDS: Inguinal hernia, Desarda repair, Lichtenstein, chronic pain, patient comfort.