Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelinin fiziksel aktivite durumunun incelenmesi (Nevşehir örneği)
Investigation of the physical activity condition of the personalof provincial directorate of youth and sports(the sample of Nevşehi̇r)
- Tez No: 559252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelinin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemektir. Bu kapsamda 95 kişiye“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”uygulanmıştır.Verilerin normal dağılımına uygunluğunu test etmek için shapiro-wilk testi kullanılmıştır. Bu nedenle demografik faktörlerin (yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, hizmet süresi, boy, kilo) anket önermeleri üzerindeki etkilerinin tespit edilebilmesi için Kruskall Wallis testi tercih edilmiştir. Gruplar arasındaki olası farklılıkların istatistiksel analizi için Pearson Ki Kare testi kullanılmıştır. Katılımcıların ankete verdikleri cevaplara göre demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Bu testlerden elde edilen sonuçlar ışığında erkeklerin bayanlara oranla daha fazla şiddetli fiziksel aktivite yaptıkları tespit edilmiştir. Ayrıca yine erkeklerin daha uzun süre işlerinin bir parçası olarak yürüme aktivitesini gerçekleştirmişlerdir. Bunların yanında erkeklerin bayanlara oranla daha çok vasıta kullandığı ve bayanların evde orta şiddetli fiziksel aktivite yaptıkları bulunmuştur. Son olarak erkeklerin bayanlara oranla daha çok boş zamanlarında şiddetli fiziksel aktivite gerçekleştirdikleri de bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışan personelin fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bu bulgu Vücut kitle endeksi bulguları ile kıyaslandığında kurumun neredeyse yarısının hafif şişman ve şişman olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, çalışan personelin sağlıklı bir hayat için, fiziksel aktiviteyi günlük yaşamın bir parçası haline getirmesi ve bunun içinde çevrede fiziksel aktivite yapılacak uygun alanların oluşturulması ve mevcut alanlarında geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the physical activity levels of the personnel of Nevşehir Provincial Directorate of Youth and Sports. In this context, 95 available answers were obtained with the“Internationale Physical Activity Questionnaire”. In addition, demographic factors such as age, gender, marital status, education level, seniority, height and weight were also included in the questionnaire. Data has been tested with Shapiro-Wilk whether it's distribution normallyor not. So, Kruskall Wallis test was applied to determine the effects of demographic factors on the propositions of questionnaires.Pearson chi-square test was used for statistical analysis of possible differences between groups. There was no significant differences between questionniare and demografic factors (p>.05). In the light of the results of these tests, it was determined that males performed more severe physical activities than females.Also, it was determined that males performed walking activity as part of their work for a longer period.Besides, it wasobservedthatthevehicleusage ismoreformalescomparetofemales.In contrast, it was found that women performed moderate physical activity at home.Finally, it has been found that males perform severe physical activity in their free time compared to females. As a result, it is observed that the physical activity levels of the personnel working in the institution are low.When this finding is compared with the BMI findings, it is seen that almost half of the institution can be defined as mild fat and fat.In this context, staff should do physical activity a part of daily life for a healthy life and suitable areas should be designed for physical activity in the environment and existing areas need to be improved.