Radyo frekanslı tanıma sistemleri ile bariyer kontrol sistemi yönetimi için bir uygulama -üniversite örneği
An application-university example for barrier controlsystem management with radio frequency identification systems
  1. Tez No: 559328
  2. Yazar: UĞUR DAGTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İşletme, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin amacı, üniversite kampüs güvenliğini sağlamak ve kampüs içi trafiği düzenlemek amacıyla araç giriş-çıkış kontrollerinde kullanılan bariyer kontrol sistemleri için yeni bir uygulama prosedürü geliştirmektir. Bu bağlamda Atatürk Üniversitesi'nde uygulanmakta olan bariyer kontrol sistemleri ele alınmıştır. Sistemin tetikleyicisi konumunda ki radyo frekanslı tanımla (RFID) etiketlerinin son kullanıcıya ulaştırılması sürecinde var olan RFID etiket başvurusunun talebi, onayı ve sonlandırılması işlem adımları elektronik ortama aktarılmış ve çevrimiçi olarak uygulamaya konulmuştur. Sistem bünyesinde yer alan yazılımsal bileşenlerin birbiri ile anlık iletişiminin sağlanması ve yapının bağımsız merkezi bir birim tarafından yönetilmesi uygulamaları da geliştirme sürecinin diğer basamaklarını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, diğer üniversite kampüslerinde kurulan bariyer kontrol sistemlerine dair uygulama süreçlerinin durumunu görmek adına devlet üniversiteleri içerisinde alan taraması yapılmıştır. Alan taraması kapsamında, devlet üniversiteleri içerisinden rastgele seçilen üniversitelerle telefon yordamı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler ışığında üniversitelerde uygulanan süreçlerin niceliksel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a new application procedure for barrier control systems used in vehicle entry-exit controls to ensure university campus safety and traffic on campus. In this context, barrier control systems that are being implemented at Ataturk University are examined. The process of requesting, approving and terminating the existing RFID tag application in the process of transmitting the radio frequency identification (RFID) tags of the system to the end user is transferred to the electronic environment and put into practice online. Implementation of instant communication of the software components within the system and management by an independent central unit constitutes the other steps of the development process. Within the scope of the study, field surveys have been conducted in state universities to see the status of implementation processes of barrier control systems established at other university campuses. Within the scope of the field survey, telephone interviews with universities selected at random from state universities have been conducted. Quantitative evaluation of the processes applied at the universities has been made in the data obtained from the interviews.