Çubuklu değirmenlerin matematiksel modellenmesi
Mathematical mosdelling of road mills
  1. Tez No: 55940
  2. Yazar: A.HAKAN BENZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH ERSAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çubuklu değirmenlerin modellenmesinde en yaygın olarak kullanılan iki yaklaşım olan matris ve kinetik modelin, kapasite, besleme ürün dağılımı ve % katı içeriği gibi çeşitli işletme parametrelerinin değiştiği durumda tesiste elde edilen sonuçlar ile tahmin güçlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmadan elde edilecek verilerin analizi ile bu modellerin geliştirilebilmeleri için potansiyel araştırma alanlarının ortaya çıkartılması da hedeflenmiştir. Kullanılan her iki model de ürün boyut dağılımı tahmininde kırılma hız, kırılma dağılım ve sınıflandırma fonksiyonlarından yararlanmaktadır. Sınıflandırma fonksiyonu olarak matris model bazlı yaklaşımlar için birim matris kullanılmaktadır. Deneysel olarak belirlenemediği durumlarda kırılma dağılım fonksiyonu için ise Broadbent-Callcott eşitliğinden hesaplanan dağılım değerleri kullanılmaktadır. Kırılma hız parametrelerinin belirlenebilmesi için iki temel yaklaşım ile hesaplamalar yapılmıştır. Bunlardan birincisi tesis verilerinden geri hesaplama, ikincisi de Mular yaklaşımıdır. Geri hesaplama yönteminde doğrusal olmayan regresyon tekniği ile tesis verilerine en iyi uyum veren parametreler hesaplanırken, Mular yaklaşımında ise başlangıç değerlerine bağlı olarak geri hesaplama ile parametre değerleri hesaplanmaktadır. Kinetik modelleme için matris modeldeki sınıflandırma fonksiyonunu hesaplamalara katan Lynch-Austin modeli kullanılmıştır. Modelde kırılma hız ve kırılma dağılım parametreleri, Austin'in bilyalı değirmen için tanımladığı yöntemlerin çubuklu değirmende uygulanmasıyla belirlenmektedir. Gerekli tesis veri ve numuneleri Etibank Küre Bakirli Pirit Tesisinden temin edilmiştir. Çubuklu değirmen besleme ve ürününden üç ayrı dönemde farklı kapasite değerlerinde numune alınmıştır. Ayrıca laboratuvar çalışmalar için de değirmen beslemesinden numune alınmıştır. Numunelerin % nem, % katı ve boyut dağılımları belirlenerek elde edilen veriler modelleme çalışmalarında kullanılmıştır. Kırılma hız ve kırılma dağılım parametrelerinin belirlenebilmesi için laboratuvarda kesikli öğütme deneyleri gerçeMeştirilmiştir. Benzetişim çalışmaları için gerekli bilgisayar programlan geHştirilmiştir. Sonuçlar, çubuklu değirmen için matris modelin kinetik modele oranla daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Matris model yaklaşmılanndan ise geri hesaplama yöntemi ile en uygun çözümlere ulaşılmıştır. Lynch-Austin modeli ise hesaplamalarda uyumsuz sonuçlar vermiştir. Laboratuvarda belirlenen parametre değerlerinin matris modelde kullanılmasıyla çözüm yolu aranmıştır. Gerekli ölçek büyütme çalışmaları ile bu yönteminde başarılı sonuçlar verebileceği konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the aim was to test the ability of two rod mill models, namely the matrix and kinetic models, to simulate the plant results when operating parameters such as flow rate, feed size, % solids etc. were changed. It was expected that the analysis of the data obtained from this study would be useful in defining potential fields of study for developing better models. Both models use selection, or specific rate of breakage, breakage and classification functions in predicting the product size distribution. In matrix model, the classification function is defined as unit matrix. Broadbent-Callcott equation is commonly used in defining the breakage function, where it could not be determined experimentally. The parameters of selection function are estimated by using two main approaches. The first is the method of back calculation from plant data and the second is the method of Mular. While non-linear regression technique is used in calculating the best fit model parameters in back calculation, the method of Mular calculates the model parameters by using the plant data and the initial estimates. For kinetic modelling, Lynch-Austin model that combines the kinetic approach with classification function of matrix model was used. In the model, the selection and breakage function are determined in laboratory by carrying out the rod mill test methods initially developed for ball mill modelling. The plant data and samples were obtained from Etibank Küre Copper Concentrator. The feed and product stream were sampled at three different periods while operating with varying flow rates. The laboratory tests were carried out by using the sample taken from the feed to the rod mill. The moisture, % solids and size distribution of the samples were determined and the derived data then used in modelling studies. The parameters of selection and breakage functions were determined by carrying out batch rod mill tests. Computer programs were developed for simulation studies. The results showed that the matrix model as compared to kinetic model provides better fit to the data. Within the matrix model, the method of back calculation was proved to be superior in estimating the model parameters. Lynch-Austin model failed to provide satisfactory fit The use of parameters determined in the laboratory within the matrix model was also investigated. It is proposed that this approach coupled with the necessary scale up relationships, has a potential in satisfactorily simulating the plant results.