Çalışan kadınların ve ev hanımlarının sürekli kaygı ve kişisel kararsızlık düzeylerinin incelenmesi
The study of working women and housewives anxiety and personal instability level
- Tez No: 559484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; çalışan kadınların ve ev hanımlarının sürekli kaygılarının kişisel kararsızlıkları üzerindeki ilişkisini incelemektir. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, 100 çalışan kadın ve 100 ev hanımı ile görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul ilinde yaşayan çalışan kadınlar ve ev hanımları oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için anket fotmları ve ölçekler kullanılmıştır. Başta demografik form olmak üzere, kişisel kararsızlık ölçeği ve sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. Gruplararası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılırken, ölçeklerden alınan puanlar arasındaki ilişkiler Pearson koralasyon analizi ile yürütülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, çalışan kadınların ve ev hanımlarının; yaşı, çalışma durumu, eğitim seviyesi, gelir düzeyi değişkenlerinin hem kişisel kararsızlık hem de sürekli kaygı sonuçlarında anlamlı bir etkinlik bulunmuştur. Çalışan ve çalışmayan kadınların sürekli kaygı düzeyleri arttıkça araştırıcı kararsızlık düzeylerinin de arttığı görülüp, ayrıca medeni durum, eğitim seviyesi, çocuk sahibi olma gibi faktörlerin kaygı ve kararsızlığı artırdığı bulunmuştur. Çalışan kadınların ve ev hanımlarının sürekli kaygı ve karar verme süreçlerinin birbirleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar ilgili alanyazına göre tartışılmış ve konu ile ilgili gelecekte yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective; the study of this paper is to find out whether the anxiety level has any important impact on the working women and Housewives anxiety level and personal instability. This research, we examined the results of anxiety level among the working women and Housewives. For which we have administered by taking 100 working women and 100 Housewives to put under study. The research was made by using those women living in Istanbul. Survey was conducted to obtain a correct number for measurement. On the questionnaire it consists of; demography, personal information scale and the scale of continuous anxiety level were used to determine the results. On the collected data we applied a single way (ANOVA). For variable“t”a groups of working women and Housewives anxiety level and personal instability, which demonstrate important aspect between the groups? However, It also indicates that the anxiety level and personal instability be determined by upon the levels. It was found that the levels of investigative instability increased as the trait anxiety levels of the working and non-working women increased and the factors such as marital status, education level and having children increased anxiety and instability. The outcomes of the study show that women those who are working women are more having high level of anxiety than housewives do. This research needs more multipart samples to finalize an effective result.