العوامل المسؤولة عن ظاهرة العنف ضد المرأة ومنعكساتها على الحياة الأسرية( دراسة حالة على عينة من النساء المعنفات في مدينة أورفا )
Kadına yönelik şiddet olgusundan sorumlu faktörler ve aile yaşamına etkisi (Urfa ilinde dövülen kadın örneği üzerine bir vaka çalışması )
- Tez No: 821124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM ALDIN FAYAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kadına yönelik şiddet, eski ve yaygın bir fenomendir. Antik kökenlerine rağmen, bunu bir sosyal sorun olarak ele almak, bu sorunu hafifletmek için çözümler geliştirmek ve yasalar çıkarmak yoluyla toplumsal müdahaleyi gerektirir. Ancak, böyle bir dikkat ancak son zamanlarda ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, hala tüm toplumlarda eşit şekilde kabul edilmemiştir. Günümüzde bile, bu fenomenle ilgili sadece sempati duyulması ve tartışılmasıyla yetinen topluluklar bulunmaktadır, gerçek mücadele ve olumsuz etkilerini azaltma konusunda somut adımlar atılmamaktadır. Bu nedenle, kadına yönelik şiddet sorunu tarihsel, kültürel ve toplumsal boyutları olan bir sorundur. Belirli bir yer veya zamanla sınırlı değildir ve sadece medeni veya geri kalmış bir toplumun doğasına bağlı değildir, Batı veya Doğu ile ilişkilendirilemez. Bunun yerine, bu sorun, insan varlığıyla ve aile içinde erkekler ve kadınlar arasındaki karşılıklı ilişkilerle bağlantılı bir sorundur. Kadınlar, her toplumda güç ve üstünlük kaynağı olarak temel bir rol oynar. Kadınlara yönelik şiddet, savaşlardan daha yıkıcıdır çünkü toplumun temelini aşındırır, zayıflatır ve sonunda yok eder. Kadınlar toplumun yarısını oluşturur ve diğer yarısının yetiştirilmesinden sorumludur. Kadınlara yönelik şiddet fenomeni, günümüzde dünyada en yaygın, sürekli ve yıkıcı insan hakları ihlallerinden biridir. Bu fenomen, cezasızlık, sessizlik ve onunla ilgili utanç gibi faktörlerden dolayı genellikle bilinmez. Kadınlara yönelik şiddet devam ettiği sürece, hiçbir ülke gerçek adalet ve barış yolunda gerçek ilerleme kaydedemez. Bu çalışmada, araştırmacı bir Vaka Çalışması yaklaşımını benimsedi. Araştırmacı, sözcükleri seçerken, seçilen vakaların araştırma amacına hizmet edeceği tahminine dayandı. Çalışmanın örneklemi, şiddet yaşamış 15 kadından oluşuyordu. Araştırmacı, araştırma araçları olarak hem görüşmeleri hem de gözlemleri kullandı. Bu çalışmanın önemi, bu fenomenin doğası hakkında bilgi ve bilimsel anlayışın artırılmasına katkıda bulunmasıdır. Teorik ve sosyal perspektifler aracılığıyla yaşanmış gerçekliği daha kesin bir şekilde anlamamızı sağlayabilir. - İşbu çalışma, kadına yönelik şiddet gibi bir toplumsal fenomeni ele almaktadır ve onun başlıca nedenlerini ve aile istikrarı üzerindeki ciddi sonuçlarını aydınlatmaktadır. - İşbu çalışma, toplumdaki temel birim olan ailenin korunmasını hedeflemektedir. Aile parçalanmasını ve boşanmayı önlemek, çünkü bu tür sorunların etkileri aile içindeki bireylerin yaşamlarını ve toplumu etkilemektedir. - İşbu Çalışma, kadına yönelik şiddet sorununun temel boyutlarını anlamak ve yayılmasına katkıda bulunan altta yatan nedenleri belirlemeyi amaçlamaktadır. - İşbu Çalışma, kadına yönelik şiddet konusunda daha derin bir anlayış kazanmayı ve yayılmasını engellemek için uygun çözümler, öneriler ve önlemler sunmayı hedeflemektedir. İşbu Çalışma aşağıdaki hedeflere sahipti: - Kadına yönelik şiddet fenomenine katkıda bulunan sosyal faktörleri belirlemek. - Kadına yönelik şiddetle ilişkili olan ekonomik faktörleri belirlemek. - Kadına yönelik şiddeti etkileyen kültürel faktörleri belirlemek. - Kadına yönelik şiddetin aile ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya çıkarmak. Sonuçlar: - İşbu çalışma, kadına yönelik şiddetin kadınların eğitim düzeyiyle ilişkili olmadığını bulmuştur. Tüm kadınlar, eğitim düzeylerine bakılmaksızın şiddete maruz kalabilir. Bu, eğitimli ve okuma yazması olmayan kadınları, zengin ve fakirleri, çalışan kadınları ve ev hanımlarını, evli ve boşanmış kadınları, dul ve bekar kadınları, ayrıca kız çocukları, genç kızlar ve yaşlı kadınları içerir. - Ayrıca, bu çalışma, ekonomik faktörlerin ve ekonomik istismarın kadına yönelik şiddetin sürekliliğinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. - Üstelik bu çalışma, kültürel normlar, gelenekler ve erkek egemenliği gibi sosyal faktörlerin kadına yönelik şiddetin sürekliliğinde önemli bir rol oynadığını vurgulamıştır. - Ek olarak bu çalışma, kadınların sessizliklerinin ve şiddeti kabullenmelerinin, şiddetin devam etmesinde önemli katkı faktörleri olduğunu bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Violence against women is an old and widespread phenomenon. Despite its antiquity, addressing it as a social issue necessitates study and societal intervention through developing solutions and enacting legislation to mitigate this problem. However, such attention has only recently emerged. Despite that, it has not been equally acknowledged in all societies. There are still communities that, to this day, suffice with sympathy and discussion of this phenomenon without taking real action to confront it and reduce its negative effects. Therefore, the issue of violence against women is a problem with historical, cultural, and societal dimensions. It is not limited to a specific place or time, nor is it solely associated with the nature of a civilized or backward society, Western or Eastern. Rather, it is a problem linked to the existence of human beings and the mutual relationships between men and women within the family unit. Women play a fundamental role in every society as a source of strength and excellence. The violence that women experience is more destructive to societies than wars, as it erodes the foundation of the community, weakens it, and eventually destroys it. Women constitute half of society and are responsible for raising the other half. The phenomenon of violence against women is one of the most pervasive, persistent, and destructive human rights violations in our world today. It remains largely unknown due to factors such as impunity, silence, and stigma surrounding it. As long as violence against women continues, no country in the world can achieve any real progress towards justice and peace in society. In this study, the researcher employed a Case Study approach. The researcher selected the vocabulary based on an estimation that the chosen cases would serve the research purpose. The study sample consisted of 15 women who had experienced violence. The researcher utilized both interviews and observations as research instruments. The significance of this study lies in its contribution to adding knowledge and scientific understanding about the nature of this phenomenon. It can provide us with a more accurate understanding of lived reality through theoretical and social perspectives. - This study addresses a social phenomenon, namely violence against women, shedding light on its major causal factors and its severe repercussions on family stability within society. - It aims to preserve the institution of the family, which is the primary unit in society, by preventing family disintegration and divorce, as the effects of such issues impact the lives of individuals within the family and society as a whole. - The study seeks to understand the key dimensions of the problem of violence against women and identify the underlying causes that contribute to its development and prevalence in society. - It aims to gain a deeper understanding of the issue of violence against women and propose suitable solutions, recommendations, and measures to curb its spread. The study aimed to: - Identify the social factors contributing to the phenomenon of violence against women. - Identify the economic factors associated with violence against women. - Identify the cultural factors influencing violence against women. - Uncover the negative effects of violence against women on the family and society. Results: - The study found that violence against women is not correlated with women's educational level. All women, regardless of their education, are susceptible to violence. This includes educated and illiterate women, rich and poor, working women and homemakers, married and divorced women, widows and single women, as well as girls, teenagers, and elderly women. - Furthermore, the study revealed that economic factors and economic abuse play a significant role in perpetuating violence against women. - The study also highlighted the significant role of social factors in the perpetuation of violence against women. This includes cultural norms, traditions, and male dominance. - Additionally, the study found that women's silence and acceptance of violence are major contributing factors to its continuation.