Malign hava yolu darlıklarına müdahalede elektrokoter + mekanik tümör rezeksiyonu(e+mtr)yöntemi ile argon plazma koagülasyon + mekanik tümör rezeksiyonu(apc+mtr)yönteminin karşılaştırılması
Comparison of electrocautery + mechanical tumor resection (e+mtr)method and argon plasma coagulation + mechanical tumor resection (apc+mtr) method in management of malignant airway obstruction
  1. Tez No: 559514
  2. Yazar: OSMAN AKCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ZAFER AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akciğer kanseri yılda 1,8 milyon yeni vaka ve 1,6 milyon ölüm ile dünyada kansere bağlı ölümlerin en sık nedenidir. Hava yolu darlığına neden olarak hem hayat kalitesini düşürmekte, hem de yaşamı tehdit etmektedir. Endobronşiyal tedavi seçenekleri malign hava yolu darlığına müdahalede önemli yöntemlerdir. Argon plasma koagülasyon (APC) ve elektrokoter (E) hava yolu darlıklarında erken hava yolu açıklığı sağlamada kullanılan iki sıcak yöntemdir. Bu iki yöntemin mekanik tümör rezeksiyonu (MTR) ile kombine edilerek işlem başarısı ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması çalışmamızın asıl amacıdır. Mayıs 2014 – Şubat 2015 tarihleri arasında 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara randomize olarak E+MTR veya APC+MTR ile debulking işlemi uygulandı. Hastaların 61'i erkek, 9'u kadındı ve yaş ortalamaları 58,5'di. E+MTR yapılan hastalarda işlem başarı oranı %88,6, APC+MTR yapılan hastalarda bu oran %82,9 olarak bulundu. İki yöntem arasında işlem başarısı ve komplikasyon gelişmesi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,495, p=0,339).
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cause of cancer-related deaths in the world with 1,8 million new cases per year and 1,6 million deaths. It causes airway obstruction and reduces the quality of life, as well as life-threatening. Endobronchial treatment options are important methods in response to malignant airway stenosis. Argon plasma coagulation (APC) and electrocautery (E) are two methods used to provide early airway patency of airway obstruction. Comparison of procedural success and complications for combination of these two methods with mechanical tumor resection (MTR) is the main purpose of our study. Seventy patients were included in the study between May 2014 and February 2015. These patients were randomized and debulking procedure was performed with E+MTR or APC+MTR. Sixty-one patients were male, nine were female and the mean age was 58,5. Success rate of E+MTR was %88,6 and success rate of APC+MTR was %82,9. There was no statistically significant difference in terms of the success of the procedure and complications between the two methods (p=0,495, p=0,339).