Lomber spinal stenozlu hastalarda D vitamini düzeyinin obezite, ağrı şiddeti ve depresyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of vitamin D level withobesity, pain severity and depression in patients withlumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 559523
  2. Yazar: CANSU MEMİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Lomber spinal stenozlu (LSS) hastaların D vitamini düzeyinin obezite, ağrı şiddeti ve depresyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 15.12.2018-15.02.2019 tarihleri arasında beyin ve sinir cerrahi kliniğine muayene için başvuran LSS tanılı, 32 erkek, 37 kadın olmak üzere toplam 69 hasta ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan hastalara tanımlayıcı özelliklerini, fiziksel aktivite durumlarını, beslenme alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini, biyokimyasal ölçümlerini ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) t skorlarını içeren soruların bulunduğu bir demografik bilgi formu, depresyon durumunun değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), ağrı şiddetinin ölçülmesi için McGill Melzack Ağrı Ölçeği, besin tüketim durumunun belirlenmesi için Besin Tüketim Kaydı Formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to evaluate the relationship between vitamin D levels and obesity, pain severity and depression in patients with lumbar spinal stenosis (LSS). Material and Method: This study was carried out with a total of 69 patients (32 male, 37 female) with LSS who applied to the brain and nerve surgery clinic between 15.12.2018 and 15.02.2019 in the Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital. A questionnaire was applied to the individuals who participated in the study, including questions about their descriptive characteristics, physical activity, nutritional habits, anthropometric measurements, biochemical measurements and bone mineral density (BMD) t scores. We used to Beck Depression Inventory (BDI) for the evaluation of depression status, McGill Melzack Pain Scale for the measurement of pain severity and Food Consumption Registration Form for determination of food consumption status.