Lomber spinal stenozlu hastalarda yürüme enerji tüketiminin, yürüme mesafesi ve ayak tabanı basınç dağılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of walking energy consumption, walking distance and foot base pressure distributions in patients with lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 347844
  2. Yazar: ÖZGE GÖKSU KÖRLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BÖLGEN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada lomber spinal stenozlu (LSS) hastaların enerji tüketimlerini, yürüme hızlarını, yürüme mesafelerindeki değişiklikler ile hastalığa sekonder gelişebilecek ayak tabanı basınç değişikliklerini ve bu değişikliklerin yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya klinik bulgulara göre LSS tanısı konan 13 hasta ve yaş ile cinsiyete uygun olarak eşlendirilen 13 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Hasta ve kontrol grubuna; vizüel analog skala (VAS), Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ), Kısa form 36 (Short Form;SF-36) anketleri uygulandı. Stenozun derecesi manyetik rezonans (MR) ile görüntülendi. Ayak tabanındaki basınç dağılımı pedobarografik yöntemle değerlendirildi. Koşu bandında yürüme sırasında enerji tüketim kaydı yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the energy consumption, walking speed, walking distances and plantar pressure variation that may develop secondary to lumbar spinal stenosis (LSS), and also to investigate the effects of walking paterns on quality of life in patients with LSS. The patient group consisted 13 patients diagnosed with LSS based on clinical findings and the control group consisted 13 healthy volunteers with approprioate age and sex. Visual analog scale (VAS), Oswestry Disability Index (ODI) and Short Form-36 (Short Form; SF-36) questionnaire was used. The degree of stenosis visualized with magnetic resonance imaging (MR). Plantar pressure was evaluated with pedobarographic methods and energy consumption was recorded while walking on the treadmill.