Çağdaş dans eğitimi programında bale tekniğinin uygulanması
Application of ballet technique in contemporary dance education program
- Tez No: 559542
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Ballet and Dance, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında Çağdaş Dans son sınıf öğrencileri için örnek bale tekniği dersi hazırlanmıştır. Ayrıca bale sanatının Avrupa'da doğuşu ve bale sanatına yön veren ekollerden bahsedilmiştir. Her ekolün birbirini etkileyerek farklı milli baleler yarattığına dair genel bir bilgiye yer verilmiştir. Türkiye'de akademik çağdaş dans eğitiminin başlangıcı ve çağdaş dans eğitiminde bale tekniğinin yeri konularında, çağdaş dansın ne olduğu irdelenerek, bale tekniğinin çağdaş dans öğrencisi için hangi kazanımları sağladığı açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bale dersi içinde kullanılan bazı poz, duruş ve hareketler açıklanarak çağdaş dans öğrencileri için hazırlanan bale tekniği dersi içerisinde kullanılan hareketlerin tanıtılması hedeflenmiştir. Çağdaş dans son sınıf öğrencileri için tasarlanan, 14 haftadan oluşan bir müfredatla, öğrenci için hedeflenen bale tekniği dersinin kazanımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis is about classical ballet technics of contemporary dance studens for senior grade. Also explains the development of ballet in Europe and schools influenced this art during the development. This process created its own national ballet system and influenced each other. In addition to this, the thesis is focused on the beginning of the contemporary academic dance educations and technics in Turkey. Especially examined what the contemporary dance isand how the ballet technics lead to students and give the ability to dance accordingly. Also explained the positions, stance and movements of ballet for contemporary dance students. This applications of contemporary dance technics for senior grade which is for 14 weeks is aimed the earn of technical ballet lessons to dance students.