Tıp 2 diyabet hastalarında doğal öldürücühücre (Nk) alt grupları ve işlevleri
Natural kıller (NK) cell sub groubs and functıon ın type 2 dıabetes mellıtus patıents
  1. Tez No: 559543
  2. Yazar: YATREB OMAR HUSSIN ALKHBULLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diabetes mellituslu (DM) bireylerde neoplazi ve infeksiyon hastalıkları risk prevalansı yüksektir. Bu hastalarda immün sistemin dengesini kaybettiği kanıtlandığı halde bozukluğa neden olan mekanizmalar henüz anlaşılmamıştır. Farklı infeksiyon patojenlerine olduğu gibi, kötü huyluya dönüşmüş hücrelere karşı öncül savunmada doğal immün sistemin önemli rolü vardır. Doğal öldürücü (NK) lenfositler doğal immün sistemin önemli effektör hücrelerindendirler. Uzun süreli kontrolsüz hiperglisemi (HbA1c > % 6.5) ile giden tip 2 DM (T2D, n = 20) olan hastaların periferik kanında NK hücre alt grupları ve aktive edici reseptörlerin ekspresyonu flow sitometri ve real time PCR ile araştırıldı ve sağlıklı bireyler (n=10) ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Neoplastic and infectious diseases are highly prevalent among patients with diabetes mellitus (DM). Although it is proved that the immune system in those patients losing its harmony, but the precise mechanisms by which the malfunctions proceed is not well understood. The innate immune system critically contributes to primary defence against different infectious pathogens as well as against malignant transformed cells. Natural Killer (NK) lymphocytes are key effectors of the innate immune system. We analysed NK cell subsets and the activating receptor expressions by flow cytometry and Real time PCR (RT­PCR) in peripheral blood of type 2 DM (T2D, n=20) with prolonged, uncontrolled hyperglycaemia (HbA1c > 6.5), and compared with healthy donor as control (n=10).